szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Akcja dla kobiet

YouTube, Czerwony Krzyż i inne organizacje we współpracy z Radą Europy postanowiły rozpocząć "Akcję dla kobiet" - program mający na celu podniesienie świadomości przemocy dotyczącej kobiet oraz walkę ze stereotypami.

 

Pomysł powstał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

 

W całości biorą w nim udział Włoska Izba Deputowanych, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Społeczność Czerwonego Półksiężyca, YouTube, a współpracuje z nimi i wspiera Rada Europy oraz Studio Filmowe Cinnecita.

 

YouTube uruchomiło już specjalny kanał: actionforwomen, na którym dostępna jest także ankieta sprawdzająca poziom świadomości problemu.

 

To jednak nie jedyny cel powstania kanału - głównym jest konkurs, organizowany przez Włoską Izbę Deputowanych oraz YouTube.

 

To właśnie jest tytułowa "Akcja dla kobiet" - wyzwanie skierowane do twórców filmowych.

 

Organizatorzy proponują nakręcenie filmu poruszającego temat przemocy (emocjonalna, mobbing, dyskryminacja, fizyczna, seksualna, itd.).

 

Filmy zgłaszać można od 15 września do 1 grudnia; w akcji bierze udział 11 państw Europy - w tym Polska.

 

"W Polsce przemoc wobec kobiet to duży problem, o którym za mało mówimy. A pojawiające się informacje często pełne są stereotypów, naiwne i mało skuteczne.

 

Brak świeżego i nowoczesnego języka przekazu, który dotarłby do osób doznających krzywdy, ale także do świadków przemocy, którzy mogliby podjąć interwencję - mówi Renata Durda, kierownik Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" IPZ.

 

- To świetna inicjatywa, a udział w tym przedsięwzięciu platformy YouTube pozwoli młodym twórcom wyjść z niszy, zaś milionom internautów lepiej zrozumieć problem przemocy”.

 

Polska wkraczając do Unii Europejskiej przystąpiła jednocześnie do programu Daphne II, w ramach którego mieliśmy wdrożyć dyrektywy UE dotyczące przemocy wobec kobiet, dzieci i młodzieży.

 

MSWiA podkreśla , że udało się otworzyć niebieską linię, przeprowadzono wiele kampanii informacyjnych.

 

A jednak statystyki policyjne pokazują, że w 2008 roku doszło do 20 000 przypadków znęcania się w rodzinie (co najmniej, bo nie wszystkie zostały zgłoszone).

 

Zwycięski film zostanie wybrany drogą głosowania przez społeczność YouTube między 18 grudnia a 15 stycznia 2010 roku, a pod koniec stycznia zostanie ogłoszony zwycięzca.

 

Nagrodą w konkursie będzie pokaz filmu podczas jednego z głównych międzynarodowych festiwali filmowych.

 

Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają ośmiotygodniowe staże we włoskich firmach producenckich (przy Archivio di Cinecitta Luce w Rzymie oraz Centro Sperimentale di Cinematografia (CSC Production) w Rzymie).

źródło: technologie.gazeta.pl
Data dodania: 2009-09-15 09:55:21
Data modyfikacji: 2009-09-15 09:55:21
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.