szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Badanie płuc online? Sprytna aplikacja

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób – wystarczy wspomnieć, że w Polsce co godzinę z jej powodu umierają dwie osoby. Jednocześnie pacjenci wciąż niewiele wiedzą o tej chorobie – jej przyczynach, powstawaniu, zapobieganiu.


Jakie objawy są niepokojącym sygnałem? Przede wszystkim przedłużające się duszności (trwające np. kilka miesięcy), uporczywy kaszel i ucisk w klatce piersiowej. POChP można wykryć przy pomocy spirometrii. Pozwala ona ocenić pojemność płuc oraz ich prawidłową pracę. Zaleca się, żeby to badanie regularnie wykonywały osoby palące papierosy, jako że stały kontakt z dymem tytoniowym jest przyczyną nawet 90 proc. zachorowań. W grupue ryzyka są też osoby na stałe pracujące w oparach substancji chemicznych, np farb, lakierów, spalin, substancji smolistych.


Ciekawostką jest, że dziś można oszacować ryzyko zachorowania na POChP także… online. Organizatorzy kampanii Płuca Polski stworzyli wyjątkową aplikację, która ocenia ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – POChP Skaner - warto przekazać pacjentom tę informację.

 

Skaner zawiera szczegółowe pytania, utworzone we współpracy ze specjalistami pulmonologami z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Na pytania można odpowiadać w domowym zaciszu, pracy czy na spacerze. Po zsumowaniu wszystkich odpowiedzi skaner ocenia ryzyko zachorowania na POChP – w przypadku ryzyka pacjent powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem. Aplikację można znaleźć na stronie www.plucapolski.pl.
 

źródło: Kampania
Data dodania: 2017-11-16 11:00:34
Data modyfikacji: 2017-11-16 11:01:44
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.