szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Bezpieczeństwo operacji plastycznych

Chociaż operacje plastyczne pozwalają pozbyć się kompleksów, to niosą też ryzyko, w rzadkich wypadkach nawet śmiertelne.

 

Dlatego tak ważne jest, by wybrać właściwego specjalistę, który poinformuje szczegółowo o technice zabiegu i możliwych powikłaniach.

 

Co roku około 500 tysięcy Polaków podejmuje decyzję o operacji plastycznej, która może odmienić ich życie - czasami na gorsze wskutek błędów lekarzy i złego przygotowania pacjenta do zabiegu.

 

Nawet przy drobnych zabiegach takich jak wstrzyknięcie botoksu, można popełnić poważny błąd.

 

„Przed operacją chirurg powinien podać pacjentowi szczegółowe informacje o zabiegu w formie pisemnej, osobiście opowiedzieć o zastosowanej technice, materiałach oraz długości rekonwalescencji przedstawić możliwe powikłania oraz pokazać zdjęcia przed i po zabiegu" - mówił dr Andrzej Sankowski, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Zdjęcia powinny przedstawiać operowane osoby z różnych stron, w kilku ujęciach.

 

"Warto sprawdzić, czy chirurg ma odpowiednie doświadczenie, dowiedzieć możliwie dużo o planowanym zabiegu i spisać wszelkie nurtujące nas pytania" - mówił Sankowski.

 

„Każdy, kto skończył studia i jest lekarzem, może się nazywać specjalistą w dziedzinie medycyny, dermatologii czy chirurgii estetycznej, ponieważ oficjalnie takie specjalizacje nie istnieją - mówił dr Lubomir Lembas, pracujący w szpitalu im. prof. Witolda Orłowskiego.

 

-Natomiast tytuł chirurga plastycznego jest nadawany tylko osobom z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem - dlatego warto sprawdzić, czy nazwisko osoby, która nas będzie operować, figuruje na liście specjalistów (www.ptchprie.pl)".

 

Dr Sankowski: "Chirurg nie powinien operować, jeśli są przeciwwskazania medyczne, np. gdy stan pacjenta jest zbyt ciężki. Przeciwwskazaniem są też problemy psychiczne i zbytni perfekcjonizm".

 

Lekarze mówili też o tym, że skończyła się era chirurgii plastycznej uprawianej w pojedynkę.

 

Jak wspominał doktor Lembas, jeden z twórców współczesnej chirurgii nosa, przez całą swoją karierę operował wyłącznie z zaufaną pielęgniarką, dbając, aby żaden konkurent nie poznał jego metody.

 

„Teraz opisy operacji w specjalistycznej prasie są powszechnie dostępne - z korzyścią dla lekarzy i pacjentów.

 

Chirurgia plastyczna opiera się na pracy w doświadczonym i zgranym zespole, który gwarantuje, że poradzi sobie z powikłaniami czy ewentualną powtórną operacją.

 

Wybierając klinikę, trzeba pytać, ilu chirurgów niej pracuje - jeśli tylko jeden, co będzie z pacjentem, gdy podczas urlopu czy niedyspozycji lekarza pojawią się powikłania?

 

Dlatego im więcej lekarzy, tym lepiej. Jeśli podpiszę dokument zgody na operację, odpowiadam za ewentualne powikłania całym swoim majątkiem - obecnym i przyszłym.

źródło: Serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl)
Data dodania: 2010-06-28 14:15:14
Data modyfikacji: 2010-06-28 14:15:14
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.