szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Co warto wiedzieć o rotawirusach?

Czym grożą rotawirusy i jak ważne są szczepienia ochronne? Sprawdź swoją wiedzę – zapraszamy do udziału w krótkim szkoleniu! Dzięki niemu upewnisz się, czy wiesz to, co najważniejsze!


To właśnie rotawirusy są odpowiedzialne za najwięcej zachorowań u dzieci do 5. roku życia. Te wysoce zakaźne drobnoustroje, które prowadzą do zakażenia przewodu pokarmowego, są najczęstszą przyczyną hospitalizacji małych dzieci. Skala problemu jest ogromna, mówi się, że prawie każde dziecko na świecie choć raz ulegnie zakażeniu rotawirusowego – a z badań wynika, że do największej liczby infekcji dochodzi w pierwszych dwóch latach życia.


Liczby są bardzo niepokojące – w 2015 roku zgłoszono 33 944 przypadki zachorowań, z których przeważająca większość (92,9 proc.) kończyło się hospitalizacją. Rok 2016 przedstawiał się nieco bardziej optymistycznie, ale nadal alarmująco – zanotowano 21 259 przypadków, z hospitalizacją na poziomie 91,9 proc. Liczby te jednak z pewnością nie obejmują ogółu zachorowań, nie wszystkie przypadki są bowiem zgłaszane…


Ryzyko zakażenia rotawirusami jest bardzo realne w żłobkach, przedszkolach, a także niemowlęcych i dziecięcych oddziałach szpitalnych. Wirus jest bardzo zakaźny i na samych rękach może przetrwać do 4 godzin, a na przedmiotach – nawet 10 dni. Także bezpośredni kontakt z zakażoną osobą może być źródłem infekcji.


Objawy infekcji zwykle są dość gwałtowne i wyczerpujące – biegunka, wymioty oraz wysoka gorączka. Szczególnie niebezpieczne są u małych dzieci, u których może wystąpić nawet 20 epizodów biegunki i wymiotów w ciągu doby. Są one w związku z tym bardzo narażone na odwodnienie, które najczęściej kończy się hospitalizacją. Najcięższe postaci zakażenia mogą wystąpić u niemowląt do 6 miesiąca życia. Cierpi na tym zarówno chore dziecko, jak i jego rodzice, dla których choroba malucha wiąże się z ogromnym stresem i niepokojem.


Czy wiesz, do ilu epizodów biegunki i wymiotów może dojść u zarażonego dziecka w ciągu doby?


Zakażeniom rotawirusowym możemy zapobiegać w dość prosty sposób – poprzez doustne szczepienia ochronne. To najskuteczniejsza forma profilaktyki. Szczepienia przeciw rotawirusom są zalecane w ramach Programu Szczepień Ochronnych w Polsce. Choć nie są bezpłatne, warto uświadamiać rodziców o korzyściach płynących z ich wykonywania.


Czy wiesz, ile czasu mogą przetrwać rotawirusy na rękach i przedmiotach? Sprawdź!


Szczepienia przeciwko rotawirusom to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki – ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych przeprowadzonych u niemowląt w wielu krajach na świecie.
Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat infekcji rotawirusowych oraz ich profilaktyki, weź udział w praktycznym szkoleniu (żeby z niego skorzystać, musisz się najpierw zalogować). Znajdziesz tam uporządkowane najważniejsze informacje na temat rotawirusów, dróg szerzenia się infekcji, ryzyka powikłań i sposobów ochrony przed zakażeniem oraz krótki test, sprawdzający nabytą wiedzę.


Szkolenie jest dostępne na stronie www.edukacjapacjenta.pl w zakładce Szkolenia (po zalogowaniu).

 

 

 

Koniecznie weź udział w szkoleniu!

 

 

Rozwiąż test!
 

 

 

 

źródło: www.edukacjapacjenta.pl
Data dodania: 2017-06-20 10:23:23
Data modyfikacji: 2017-06-28 10:24:36
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.