szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Czepek pielęgniarski

 

Noszenie czepka przez pielęgniarki ma długą historię, pierwsze czepki noszone były prawdopodobnie przez pielęgniarki już w roku 1876 w Stanach Zjednoczonych,  również w Polsce był noszony od początków szkolnictwa  (1911 Szkoła Pielęgniarek Zawodowych Panien Ekonomek).

 

Początkowo czepki zakrywały całą głowę, miały chronić włosy przed kurzem. Czepki miały najróżniejsze kształty, zdobione były falbankami, welonikami i zakładkami, z czasem wielkość czepka została zmniejszona i czepki noszone pod koniec XX wieku zakrywały już tylko czubek głowy. Czepek wykonany był z różnych materiałów, jak muślin, batyst, płótno, czy w ostatnich latach tworzywa sztuczne.

 

 
Uczennice szkół pielęgniarskich, szkół dla położnych otrzymywały czepek na ceremonii czapkowania, później (w zależności od rodzaju i czasu trwania szkoły) dodawano do niego poziome lub pionowe paski- oznakę kolejnych stopni zawodowego wtajemniczenia.
 
W Polsce od roku 1990 nie ma nakazu noszenia czepków, ku uldze większości z nas, bo trochę jednak "uwierał" i przeszkadzał. Wiele szkół odeszło też od ceremonii związanych z kultywowaniem tradycji na długie lata, teraz na szczęście pojawiają się informacje o uroczystych ceremoniach czepkowania w szkołach kształcących pielęgniarki. Warto dbać o zachowanie tradycji i symboli.
 
Zajrzyjcie na strone Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa, znajdziecie tam obszerny tekst bogato ilustrowany zdjęciami: http://www.wmp.org.pl/pl/symbole-pielegniarskie/czepek.html
 
 
 

 

źródło: Redakcja
Data dodania: 2012-05-08 21:31:39
Data modyfikacji: 2012-05-08 21:43:15
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.