szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Definicja zdrowia według The Lancet

Redakcja The Lancet opublikowała krótki tekst poświęcony definicji zdrowia, krytyczny wobec napisanej w 1946 roku, słynnej definicji Światowej Organizacji Zdrowia.

 

A zatem zdrowie to nie „kompletny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.” Zdaniem redaktorów, zdrowie nie jest także „wyłącznie brakiem choroby”.

 

Obie historyczne definicje nie wytrzymały próby czasu i postępów nauki, która dostarcza nam informacji na poziomie molekularnym, indywidualnym i społecznym.

 

Do fizycznego, psychicznego i społecznego wymiaru zdrowia należy dodać o co najmniej dwa kolejne.

 

Po pierwsze: nie można oddzielić ludzkiego zdrowia od życia innych istot żywych naszej planety – jesteśmy elementem świata ożywionego.

 

Po drugie: ogromną rolę odgrywa świat nieożywiony – możemy się o tym doskonale przekonać obserwując zachodzące zmiany klimatu.

 

Pomimo ogromnych postępów i dostarczania technologii pozwalających poprawiać stan zdrowia poszczególnych ludzi, nauka nie usunęła z naszego życia cierpienia.

 

Jest to więcej niż prawdziwe, np. w wymiarze społecznym – nie można cieszyć się zdrowiem w chorym społeczeństwie. Jaka zatem powinna być definicja zdrowia?

 

Najlepsza wydaje się, zdaniem The Lancet, pochodząca z 1943 roku definicja francuskiego lekarza Georges Canguilhem, który odrzucał dychotomiczną ideę prawidłowego i nieprawidłowego stanu zdrowia.

 

Canguilhem postrzegał zdrowie nie jako pojęcie stałe, ale jako zdolność jednostki do przystosowania do otaczającego ją środowiska (w szerokim rozumieniu tego słowa).

 

Zgodnie z definicją Canguilhema, pojęcie zdrowia jest różne dla poszczególnych osób i w zależności od okoliczności.

 

Nie definiuje go lekarz, ale pacjent, zgodnie ze swoimi potrzebami funkcjonalnymi. Rolą lekarza jest pomoc w adaptacji do panujących okoliczności.

 

Zdaniem redaktorów The Lancet uroda definicji Canguilhema polega na tym, że uwzględnia wpływy świata ożywionego i nieożywionego, a także elementów fizycznych, psychicznych i społecznych na ludzkie życie.

 

Odwrotnie niż w klasycznej definicji to nie lekarz lecz pacjent decyduje o tym, co jest stanem zdrowia i jakie są jego potrzeby zdrowotne.

 

Lekarz staje się partnerem starającym się zaspokajać te potrzeby.

 

Link: Lancet 2009;373:781

 

Magdalena Lipczyńska, na podstawie: Lancet, 7 marca 2009.

źródło: Vademecum-press
Data dodania: 2009-04-27 12:49:45
Data modyfikacji: 2009-04-27 14:13:25
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.