szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Dni Edukacji o nieswoistych zapaleniach jelita

Ruszyły bezpłatne spotkania dla chorych w ramach Dni Edukacji o nieswoistych zapaleniach jelita (NZJ). W ramach inicjatywy zorganizowane będą prelekcje lekarzy, psychologów i dietetyków oraz spotkania z cierpiącymi na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.


Organizatorem spotkań, z których pierwsze odbyło się w sobotę 7 października w Bydgoszczy, jest Towarzystwo „J-elita”. 18 listopada specjaliści zajmujący się leczeniem i pomocą chorym z NZJ pojawią się w Szczecinie, a 2 grudnia – w Warszawie i Krakowie. Imprezy w kolejnych miastach odbędą się już w przyszłym roku.


Jak radzić sobie z chorobą


– Dni Edukacji to spotkania dla chorych i ich najbliższych, podczas których mają okazję wysłuchać specjalistów i zapytać ich o najnowsze metody leczenia, dostępne terapie i dietę - mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”, a prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C). – Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi pacjentami i ich rodzinami. Takie spotkania to doskonała okazja do wymiany doświadczeń na temat radzenia sobie z chorobą i związanymi z nią problemami. Tradycyjnie też rozdajemy nasze bezpłatne poradniki, m.in. dla rodziców dzieci dotkniętych chorobą.
Wśród prelegentów wystąpią m.in.: prof. Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, dr hab. Małgorzata Sładek z Krakowa i dr hab. Maria Kłopocka z Bydgoszczy. 


Choroba na całe życie


Nieswoiste zapalenia jelita: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroby autoimmunologiczne, objawiające się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami – do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Są nieuleczalne – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. Częste hospitalizacje niekiedy uniemożliwiają normalną aktywność zawodową lub – w przypadku dzieci i młodzieży – uczęszczanie do szkoły, a wstydliwe objawy sprawiają, że pacjenci boją się wyjść z domu. Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tys. (a w Europie ok. 3 mln) osób z NZJ, większość z nich to ludzie młodzi. Co czwarte zachorowanie przypada na dziecko.
Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Organizacja liczy ponad 2 tys. członków i ma oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

 

Szczegółowy program oraz kalendarz Dni Edukacji o NZJ można znaleźć na stronie: j-elita.org.pl w zakładce Spotkania
 

źródło: Towarzystwo
Data dodania: 2017-10-10 09:08:26
Data modyfikacji: 2017-10-10 09:47:21
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.