szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Epidemia otyłości – Polska na szóstym miejscu w Europie

Z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywieniowego wynika, że problem otyłości dotyczy aż jednej czwartej polskiego społeczeństwa. Umiejscawia nas to na szóstym miejscu w Europie. Najwięcej osób otyłych jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Czechach. Najlepszą formę mają natomiast obywatele Serbii, Holandii i Danii.


Wskaźnik otyłości, badany w ramach Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, przekłada się pośrednio na bezpieczeństwo żywnościowe, określając poziom dostępu ludności danego kraju do wystarczającej ilości żywności, bogatej w składniki odżywcze.

 

Niepokojące dane


Poziom otyłości jest określany jest jako procent otyłej populacji powyżej 20 roku życia (czyli osób z BMI przekraczającym 30). Zgodnie z danymi aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont, aż 23,2 proc. polskiej populacji Polski cierpi na otyłość. Mimo że w porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano spadek o 2 proc., to i tak o 1,7 proc. przekraczamy europejską średnią (obecnie wynosi ona 21,5 proc.). Wynik ten umiejscawia nas na szóstym miejscu w Europie.
Przodującym pod względem otyłości krajem jest Wielka Brytania (27,3 proc.), Irlandia (25,5) oraz Czechy (23,8). Na drugim biegunie znajdują się natomiast mieszkańcy Serbii – tylko 17,8 proc. otyłych mieszkańców, Holandii (18,6) i Danii (19).
Pod względem odsetka osób otyłych Polska znajduje się na równym miejscu z Norwegią, a wyprzedza nieznacznie m.in. Rosję (23,1 proc.), Białoruś (22.2 proc.) i Węgry (gdzie na otyłość cierpi 22 proc. społeczeństwa).
Oczywiście, w skali świata najwyższy odsetek osób otyłych mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki – z otyłością zmaga się tam 34,3 proc. tamtejszej populacji. Podobny wynik notuje się w pięciu państwach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Oman). Wynosi on 33,06 proc. Jedynie Bahrajn w tym regionie może pochwalić się prawidłowym wskaźnikiem (3,3 proc.). Problem z otyłością mają mieszkańcy Jordanii (31,5 proc.) i Turcji (29,3 proc.). Najniższy odsetek osób otyłych, jeśli chodzi o kraje rozwinięte, mieszka w Japonii (3,3 proc.).

 

Wyzwanie zdrowotne


Jak twierdzi Andrzej Pałka, Dyrektor Generalny DuPont Poland, szacuje się, że w Polsce połowa dorosłych i co ósme dziecko są otyłe lub mają nadwagę.
Otyłość jest jednym z większych wyzwań globalnych XXI wieku. Zarówno w Polsce, jak i na świecie obszar ten wymaga poprawy. W Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która uznaje otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Nieleczona otyłość prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów.
 

 

źródło: Informacja prasowa DuPont
Data dodania: 2017-11-07 10:30:42
Data modyfikacji: 2017-11-07 17:41:40
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.