szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

II Warszawskie Dni Promocji Zdrowia - relacja

W ciągu dwóch dni odbyły się dwie debaty eksperckie poświęcone odpowiednio zagadnieniom healthy ageing oraz samoleczenia. Ponadto w trakcie sesji studenckiej referaty wygłosili przedstawiciele i przedstawicielki trzynastu zespołów badawczych z całej Polski.


W trakcie pierwszego panelu dyskusyjnego pt. „Healthy ageing w zdrowiu publicznym”, którego moderatorem był dr n. med. Dominik Olejniczak - opiekun SKN Zdrowia Publicznego - Beata Tokarz-Kamińska, Członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, przedstawiła rolę inicjatyw oddolnych w stawianiu czoła wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa. Następnie dr Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, opowiedziała o najważniejszych spostrzeżeniach z realizacji projektu „Przewietrz apteczkę!” – warsztatów bezpiecznej farmakoterapii dla seniorów. Stefan Kołucki (dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) i Dariusz Poznański (dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia) rozważali, co wynika z tego dla rozwiązań systemowych, a także przedstawili aktualne i planowane programy rządowe.

 

Upowszechniać dobre praktyki


Debata pokazała, że w obszarze działań skupionych na potrzebach seniorów dzieje się dużo – choć ciągle można zrobić więcej, czemu ma służyć np. program inkubacji nowych inicjatyw „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” prowadzony przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Prelegenci i prelegentki zgodzili się, mimo odmiennych perspektyw, że duże znaczenie ma podejście interdyscyplinarne, łączące działania oddolne i systemowe, lokalne i ogólnopolskie. Czerpanie inspiracji z inicjatyw zagranicznych i krajowych oraz wypracowywanie i upowszechnianie dobrych praktyk może uzupełniać obecną ofertę dla osób starszych. Ważnym wątkiem okazało się docieranie do młodych – zarówno jako opiekunów osób bliskich w wieku podeszłym, jak i przyszłych seniorów.

 

Samoleczenie w zdrowiu publicznym


Drugi dzień konferencji otworzyła debata panelowa „Miejsce samoleczenia w zdrowiu publicznym”, w której w roli moderatora ponownie wystąpił dr n. med. Dominik Olejniczak, głos zabrali: dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak – Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, dr n. farm. Anna Kijewska z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Krzysztof Puchalski z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi oraz dr Maria Rogaczewska, kierownik Centrum Wyzwań Społecznych ISS UW i przedstawicielka międzynarodowego projektu Pro-Health 65+.


Kluczowym wątkiem okazało się ustalenie, czym właściwie jest samoleczenie – mimo wieloletniej refleksji naukowej termin ten wciąż jest definiowany na różne sposoby. Cenne było spojrzenie dr Magdaleny Ankiersztej-Bartczak, która opowiedziała o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na przykładzie pacjentów zakażonych HIV, w wypadku których tzw. patient compliance na szczególne znaczenie, gdyż nie tylko ma wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia, lecz także ogranicza ryzyko wytworzenia lekoodporności przez wirusa.

W toku dyskusji pojawił się także wątek obustronnej odpowiedzialności za (samo)leczenie – po stronie lekarza i pacjenta. Do często powracającego postulatu edukacji pacjentów prelegenci dołączyli nowy – edukacji specjalistów w zakresie np. komunikacji.
 

źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Data dodania: 2017-03-15 10:09:19
Data modyfikacji: 2017-03-15 10:09:19
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.