szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Jak poprawić warunki rodziców w szpitalach?

Choć lekarze podkreślają, jak ważna jest w czasie hospitalizacji dziecka obecność i bliskość rodzica, która ma duży wpływ na szybszy proces zdrowienia małych pacjentów, to nadal wiele placówek nie może zapewnić odpowiednich warunków do całodobowego pobytu rodziców z dzieckiem. Rodzice i szpitale biorą jednak sprawy w swoje ręce. Z ich inicjatywy w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii, powstała EMOstrefa, w ramach której placówka otrzymała dodatkowe leżanki dla rodziców.

 

W wielu polskich szpitalach rodzice, którzy chcą pozostać z dzieckiem, mają do dyspozycji krzesło lub podłogę pod łóżkiem. Takie warunki są dość częste – jako że brakuje środków, np. na sprzęt medyczny , to łóżka dla rodziców są na ostatnim miejscu przy planowaniu budżetu. Taka sytuacja nie jest jednak obojętna dla zdrowia najmłodszych pacjentów…


- Dzieci to szczególny rodzaj pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych nie można jednak zapominać o rodzicach, których obecność podczas hospitalizacji jest bardzo ważna Nie wyobrażam sobie, aby chore nieszczęśliwe dziecko przebywało w szpitalu samo. Rodzic jest dla niego gwarancją bezpieczeństwa. Opieka nad dzieckiem przebywającym w szpitalu razem z rodzicem jest również łatwiejsza. Na naszym oddziale mamy rozkładane łóżka dla rodziców, ale zależy nam na stałym podnoszeniu komfortu pobytu. Dlatego postanowiliśmy zgłosić się do akcji EMOstrefy.pl i otrzymaliśmy wsparcie w postaci leżanek – mówi dr n. med. Regina Ulfig-Maślanka, koordynator Oddziału Niemowlęcego i Patologii Noworodka.


Program EMOstref to ciekawa inicjatywa, której celem jest poprawa warunków na oddziałach szpitalnych i pomoc w budowaniu rodzicielstwa bliskości, także w sytuacjach, w których jest to utrudnione, np. w czasie hospitalizacji dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. Za akcję odpowiedzialna jest marka EMOTOPIC. W ramach programu polskim szpitalom przekazywane są fotele do kangurowania lub rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach.


Chorzowski szpital jest 38. EMOstrefą otwartą od 2016 roku. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – możemy spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całej Polsce. Wszystkie powstały z inicjatywy rodziców lub lekarzy. Każdy może zgłosić szpital do programu – wystarczy wejść na stronę http://emotopic.pl/emostrefy/.

 

źródło: Informacja prasowa EMOtopic
Data dodania: 2017-12-14 10:01:25
Data modyfikacji: 2017-12-14 14:13:22
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.