szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Jesienna Symfonia Serc

Rozpoczęła się „Jesienna SyMfonia Serc” – ogólnopolska kampania społeczna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
 

Szacuje się, że w Polsce żyje od 45 do 60 tysięcy chorych na stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex).

 

SM jest nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii, rehabilitacji i opiece można spowolnić, a czasem nawet zahamować jego rozwój.

 

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego ogłosiło wrzesień miesiącem SM.

 

W Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w obecności polityków, aktorów, sportowców, muzyków i lekarzy zainaugurowano „Jesienną SyMfonię Serc” - ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną, której głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat stwardnienia rozsianego.

 

„W Polsce żyje jedna z największych grup chorych na SM w całej Europie. Mimo to, w naszym społeczeństwie istnieje bardzo niski poziom wiedzy o stwardnieniu rozsianym i życiu z tą chorobą.

 

Wiele osób nie wie jak rozszyfrować skrót SM i chcemy to zmienić. Potrzebujemy wsparcia społecznego, zwłaszcza tu, w naszym kraju, gdzie nowoczesne leczenie otrzymuje zaledwie około 2 600 osób, a zdaniem specjalistów ta liczba powinna zawierać się w granicach od 8 do 10 tysięcy.

 

W Polsce tylko niewielki procent chorych może korzystać ze specjalistycznej rehabilitacji, a Ministerstwo Zdrowia, mimo wcześniejszych deklaracji, nie widzi możliwości wprowadzenia Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM.

 

Dlatego PTSR zdecydowało się zorganizować ogólnopolską kampanię społeczną, która ma pomóc przełamać barierę obojętności, z którą spotykają się ludzie chorzy na SM" - mówi Izabela Czarnecka, Przewodnicząca PTSR.

 

Zaprezentowano również najważniejsze narzędzia kampanii - spoty poświęcone objawom choroby, które będą pokazywane w sieci kin Multikino oraz serwis internetowy: www.mamsm.pl

 

Zaproszeni goście mieli okazję zagrać w grę komputerową „Spróbuj”, która pozwala na wirtualne wcielenie się w osobę chorą na SM.

 

Pokazano także prace wyróżnione podczas konkursu fotograficznego „Mój świat w magicznym oku” i wiersze nadesłane na konkurs poetycki „Mój świat zamknięty w poezji”.

 

Oba konkursy skierowane były zarówno do osób chorych na SM oraz ich najbliższych, jak i do wszystkich, którzy zdecydowali się sprawdzić swoje artystyczne umiejętności i wziąć udział we wrześniowej akcji PTSR.
 

„Jesienna SyMfonia Serc” zagra także dla mieszkańców Warszawy - w niedzielę 13 września na Krakowskim Przedmieściu.

 

W programie zaplanowano między innymi pokazy szermierki, zapasów z udziałem znanych sportowców, pokazy taneczne, happeningi artystyczne – w tym akcję prowadzoną przez Pawła Althamera, koncerty oraz wiele ciekawych wydarzeń dla dorosłych i dzieci.
 

Oficjalne zakończenie kampanii edukacyjnej PTSR będzie miało miejsce 4 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

W trakcie uroczystości Izabela Czarnecka odznaczy tytułem „Ambasadora SM” osoby najbardziej zaangażowane w promowanie wiedzy na temat choroby i działalności PTSR.

 

Natomiast tym, którzy przyczynili się do realizacji wrześniowego przedsięwzięcia przyznane zostaną Dyplomy „Serce Serc”.

 

Przez cały czas trwania kampanii, regionalne oddziały PTSR będą prowadziły indywidualne akcje w poszczególnych województwach.
 

„Jesienną SyMfonię Serc” przygotowano przede wszystkim z myślą o ludziach zdrowych, którzy nie wiedzą czym jest SM, a osoby ze stwardnieniem rozsianym postrzegają przez pryzmat ich niepełnosprawności i choroby.

 

Dotyczy to nie tylko pracodawców, którzy niechętnie zatrudniają cierpiących na SM, lecz także tych, którzy unikają kontaktu z chorymi na przykład w obawie przed zarażeniem.

 

SM nie jest chorobą zakaźną i można z nią normalnie żyć, mieć rodzinę, przyjaciół, hobby czy pracę.

 

Dlatego też celem kampanii oprócz szerzenia informacji na temat samej choroby jest zmiana świadomości społeczeństwa tak, aby w dotkniętych stwardnieniem rozsianym dostrzegano przede wszystkim ludzi, a nie tylko nieuleczalną chorobę.
 

Więcej na stronie internetowej: www.symfoniaserc.pl

źródło: redakcja
Data dodania: 2009-09-07 10:28:16
Data modyfikacji: 2009-09-07 10:34:23
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.