szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Jąkanie i akceptacja

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jąkających. Święto zostało ustanowione w 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu.

 

Na stronie Zrzeszenia Ludzi Jąkających się www.demostenes.biz znajdziemy ciekawe artykuły i informacje na temat zaburzenia.

 

Bardzo ważne jest zrozumienie własnego jąkania. Jednak równie istotne jest zrozumienie jąkania jako problemu w ogóle.

 

Jak podaje Polskie Radio na zaburzenia związane z płynnością wypowiedzi i komunikacją cierpi 1 procent ludzi. Jąka się 5 procent dzieci poniżej 10 lat - cztery razy częściej chłopcy, niż dziewczynki.

 

Profesor Elżbieta Szeląg z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN podkreśla, że jąkanie nie ma związku z poziomem inteligencji. Nie są dokładnie znane przyczyny tego zaburzenia.

 

Mózg osób jąkających się w inny sposób przetwarza informacje, niż mózg osób płynnie mówiących. Osoby jąkające się różnie radzą sobie z trudnościami w płynności wypowiedzi.

 

Pani Profesor podkreśla, że jąkanie można rehabilitować, ale wymaga to cierpliwości, wytrwałości i niestety nie zawsze jest skuteczne.

 

Jąkanie to szczególnie dla dzieci duży problem, który utrudnia życie. Uczniowie, którzy zmagają się z tymi zaburzeniami są często wyśmiewani, zamykają się w sobie, mają ograniczone kontakty z rówieśnikami.

źródło: demostenes.biz, Polskie Radio
Data dodania: 2012-10-22 07:35:24
Data modyfikacji: 2012-10-22 07:35:24
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.