szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Krótsze studia pomostowe dla absolwentów liceów medycznych

Komisja Europejska poinformowała Ministerstwo Zdrowia o pomyślnym efekcie rozmów dotyczących liczby godzin kształcenia uzupełniającego dla absolwentów liceów medycznych kształcących pielęgniarki i położne.
Uzyskany rezultat to skrócenie kształcenia pomostowego do 1150 godzin kształcenia zawodowego w ciągu dwóch semestrów.

Opinia ekspertów unijnych na temat polskiego systemu kształcenia przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej wskazywała na to, że polskie pielęgniarki i położne nie spełniają standardów kształcenia europejskiego ze względu na zbyt małą liczbę godzin kształcenia zawodowego.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej od 2004 roku kwestia kształcenia uzupełniającego pielęgniarek i położnych jest regulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Regulacje zawarte w tym rozporządzeniu największą liczbą godzin kształcenia uzupełniającego nakładają na absolwentów  liceum medycznego 1633 i 3000 godz.(odpowiednio - w zależności od czasu rozpoczęcia kształcenia). Wymogi zawarte w rozporządzeniu spotkały się z krytyką ze strony środowiska pielęgniarek i położnych. Ministerstwo Zdrowia zgłosiło ten problem Komisji Europejskiej. W dalszej kolejności sprawa została skierowana do rozpatrzenia przez Komitet ds. uznawania kwalifikacji składający z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich, a następnie na posiedzenia grupy koordynatorów.

Mimo wątpliwości zgłaszanych przez niektóre państwa członkowskie Komitet ds. uznawania kwalifikacji zaakceptował regulacje przygotowane przez resort zdrowia.

 

źródło: na podst. www.mz.gov..pl
Data dodania: 2009-11-27 00:00:00
Data modyfikacji: 2009-11-26 23:56:57
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.