szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Miesiąc walki z kobiecymi nowotworami

Nowotwory piersi stanowią jedną piątą nowotworów złośliwych, na które cierpią kobiety – co roku w Polsce notuje się około 18 tys. nowych przypadków. Drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet jest rak jelita grubego oraz rak płuc, który coraz częściej atakuje właśnie panie. W dalszej kolejności występują u nich nowotwory trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, nerki, żołądka oraz tarczycy. Ogólnie rzecz biorąc nowotwory narządów płciowych (uwzględniając piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet.


Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w najbliższych latach liczba zachorowań na nowotwory złośliwe znacznie się zwiększy. Szacowana liczba nowych przypadków na świecie w 2025 roku to 19 milionów rocznie (obecnie jest to 14 milionów), w 2030 - 22 miliony, a w 2035 – aż 24 miliony. Głównym powodem takiego zjawiska jest wzrost liczby ludności oraz starzenie się społeczeństwa.


W ostatnich latach medycyna zrobiła ogromny postęp w radzeniu sobie z nowotworami. Zmieniła się także świadomość Polek, które zdają sobie sprawę z konieczności dbania o zdrowie, odpowiedniego odżywiania, aktywności fizycznej oraz badań profilaktycznych. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, dzięki programom profilaktyki raka szyjki macicy liczba kobiet wykonujących badanie cytologiczne wzrosła z 12,7 proc. w 2006 r. do 42,11 proc. w 2015 roku. Z raportu „Miej serce do zdrowia”, przygotowanego przez Nationale-Nederlanden wynika, że aż 84 proc. ankietowanych kobiet twierdzi, że odpowiednia profilaktyka może przynieść pożądane efekty. Regularnie bada się 64 proc. polskich kobiet.


Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć raka i dają większe szanse na jego wyleczenie. Bardzo istotne jest także stosowanie się do zaleceń profilaktycznych zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Dotyczą one zaprzestania palenia tytoniu, wystrzegania się otyłości, uprawiania ćwiczeń fizycznych i aktywności ruchowej, spożywania dużej ilości warzyw i owoców, ograniczenia spożywania alkoholu i produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce.

 

Z uwagi na ważny udział predyspozycji genetycznych w powstawaniu nowotworów, zaleca się również przeprowadzenie badania genetycznego, zwłaszcza w przypadku osób, u których w rodzinie już wcześniej pojawiał się rak. Czynniki genetyczne są przyczyną rozwoju ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów. Dzieje się tak na skutek mutacji genetycznych przekazywanych dzieciom przez rodziców. Ich nosiciele mają znacznie większą szansę zachorowania na nowotwór w porównaniu do populacji ogólnej (nawet jeśli nie są narażeni na działanie czynników kancerogennych). Przykładem takich mutacji mogą być zmiany w genach BRCA1 i BRCA2, predysponujące organizmy kobiet do rozwoju raka piersi i jajnika.
 

źródło: Informacja prasowa Nationale-Nederlanden
Data dodania: 2017-10-16 12:15:26
Data modyfikacji: 2017-10-16 15:16:31
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.