szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Mogą żyć dłużej - Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca apeluje

Rak płuc jest najpowszechniejszym typem nowotworu na świecie – w 2012 r. na świecie zdiagnozowano ponad 1,8 miliona przypadków. Jest on też najbardziej śmiercionośnym nowotworem – od wielu lat to pierwsza przyczyna zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi u mężczyzn i – od niedawna – u kobiet (wyprzedził w tym niechlubnym rankingu raka piersi ).


Rak płuc wciąż zbiera śmiertelne żniwo, pomimo znacznych postępów w badaniach diagnostycznych, które umożliwiają wykrycie i określenie rodzaju nowotworu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że charakterystyczne objawy pojawiają się zwykle bardzo późno i chorzy są diagnozowani w późniejszym stadium choroby, co znacznie ogranicza możliwości skutecznej terapii. Według danych Cancer Reaserch UK z kwietnia 2016 r. ponad 65% dorosłych pacjentów umiera w ciągu 1 roku od diagnozy.


Rak płuca to tak naprawdę wiele odmian i rodzajów nowotworów. Najczęstszym typem jest niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP), który według różnych szacunków występuje u od 80% do 85% wszystkich przypadków tej choroby. Wiadomo, że nawet połowie przypadków towarzyszą określone mutacje genetyczne, które mogą stanowić cel skutecznego leczenia przedłużającego życie tej grupie chorych. Do najczęściej występujących mutacji genetycznych należą te występujące w genach: EGFR, KRAS, ALK i MET.


Określenie tych mutacji u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc na odpowiednim etapie leczenia umożliwia dobór skutecznej terapii ukierunkowanej na konkretny cel – mutację genową
i zwiększa szansę na dłuższe – i lepszej jakości – życie chorego.

 

Nie tylko chemioterapia


Organizacje działające na rzecz pacjentów z chorobami nowotworowymi wyrażają zaniepokojenie występowaniem praktyki, ograniczającej dostęp pacjentów z rakiem płuca do leczenia nowoczesnymi lekami celowanymi w programach lekowych. Jak podkreślają, zamiast badania genetycznego, kwalifikującego do programu lekowego i leczenia nowoczesnym lekiem ukierunkowanym molekularnie, pacjenci z zaawansowanym rakiem płuca są zbyt często leczeni „zwykłą”, bardzo toksyczną chemioterapią. Zbyt często badań genetycznych nie robi się im w ogóle lub z istotnym opóźnieniem. Ta praktyka dla pacjenta z zaawansowanym rakiem płuca oznacza życie znacznie krótsze i gorszej jakości.


Jaka jest konsekwencja tego stanu rzeczy dla pacjenta? Zamiast rozpoczynać leczenie lekiem celowanym o dobrej tolerancji, zgodnie z genetyczną charakterystyką choroby i według zasad medycyny personalizowanej, pacjent jest leczony wyniszczającą chemioterapią, która według
prof. dr hab. Pawła Krawczyka zamyka drogę do dalszego leczenia dla ok. 20—30% chorych.

 

Tymczasem, jak podkreśla Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, leki ukierunkowane molekularnie stanowią prawdziwy przełom w leczeniu najbardziej powszechnej odmiany raka płuca, czyli niedrobnokomórkowego. Średnia przeżycia pacjentów, którzy są nimi leczeni, wynosi 18 miesięcy, ale pewnej grupie chorych z zaawansowanym rakiem płuca można życie przedłużyć nawet do 50 miesięcy. Chorzy dobrze się czują, są aktywni, często wracają do pracy.

 

Apel do lekarzy


Organizacja podkreśla, że nowe, lepsze zasady finansowania badań genetycznych, kwalifikujących do leczenia celowanego, wprowadzone od początku bieżącego roku budzą wiele nadziei, w tym na zwiększenie poziomu wykorzystania nowoczesnych terapii w raku płuca. Lepsze finansowanie predykcyjnych badań genetycznych oznacza także możliwość szybszego rozwoju medycyny personalizowanej w przyszłości i łatwiejsze wprowadzanie do praktyki klinicznej kolejnych leków ukierunkowanych molekularnie, w kolejnych liniach leczenia. Pacjenci czekają na refundację nowych leków, w tym na leki oddziałujące na układ immunologiczny i pierwszą w raku płuca celowaną terapię sekwencyjną, znoszącą oporność na leczenie.Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i inne organizacje apelują zatem do lekarzy i szpitali, aby przeprowadzali predykcyjne badania genetyczne u chorych na raka płuca (niedrobnokomórkowego) i włączali do programów lekowych kwalifikujących się pacjentów. Apel kierują także do pacjentów i ich rodzin, aby sprawdzali, czy zostały przeprowadzone badania genetyczne kwalifikujące do leczenia celowanego i czy oni do takiego badania się kwalifikują.

 

Informacje na temat badań można znaleźć na stronie Fundacji ALIVIA
 

źródło: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca
Data dodania: 2017-03-06 13:09:34
Data modyfikacji: 2017-03-06 13:09:34
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.