szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Najczęstsze błędy żywieniowe polskich rodziców

1000 pierwszych dni życia to kluczowy czas dla wzrostu i rozwoju organizmu. Właśnie wtedy żywienie dzieci ma największy wpływ na ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości. W tym okresie rodzice podejmują ważne decyzje żywieniowe, a wśród nich te związane z karmieniem piersią, rozszerzaniem diety i żywieniem po 1. roku życia.

 

Jak pokazują wyniki najnowszego badania Instytutu Matki i Dziecka pt. „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia”, polscy rodzice właśnie podczas 1000 pierwszych dni życia dziecka popełniają błędy żywieniowe, których skutki widoczne są nie tylko w pierwszych latach życia, ale także w późniejszym życiu.


1. Karmienie piersią

Najodpowiedniejszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Właśnie dlatego zaleca się (to m.in. wskazania WHO) wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia oraz jego kontynuację do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania, tylko 54% polskich mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca.


2. Etap rozszerzania diety
Eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu. Według wyników badania aż 61 proc. niemowląt w Polsce ma dietę rozszerzaną przed 5. miesiącem życia, czyli niezgodnie z zaleceniami ekspertów. Zbyt wczesne wprowadzanie produktów uzupełniających ma wpływ na mniejsze spożycie mleka matki, a tym samym niewystarczającą ilość odpowiednich składników odżywczych otrzymywanych przez niemowlę. A rozszerzanie diety w odpowiednim czasie ma znaczenie dla metabolizmu oraz wpływa na kształtowanie nawyków żywieniowych i preferencji smakowych dziecka. Istotna jest również jakość i bezpieczeństwo produktów podawanych dziecku, którego organizm w tym czasie jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych. Mimo to aż 61 proc. polskich niemowląt niekarmionych piersią otrzymuje posiłki z rodzinnego stołu, które mogą być dla nich nieodpowiednie.


3. Za mało witaminy D i wapnia, za dużo cukru i soli
Aż 94 proc. dzieci po 1. roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D z dietą, a 42 proc. ma niedobory wapnia. Witamina D ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a wapń – dla rozwoju kości i zębów. Małe dzieci nie powinny też spożywać zbyt wiele cukru i soli, tymczasem aż 75 proc. z nich spożywa zbyt dużo cukru, a 83 proc. dostaje posiłki dosalane.Warzywa, które są ważnym elementem codziennego jadłospisu i źródłem cennych witamin, wciąż nie są podawane najmłodszym w odpowiedniej ilości. 88 proc. dzieci po 1. roku życia otrzymuje zbyt mało warzyw.

 

Kluczowy etap


Konsekwencją błędów popełnianych w trakcie 1000 pierwszych dni życia jest nieprawidłowy stan odżywienia – już 32 proc. polskich niemowląt i małych dzieci ma nieprawidłową masę ciała. W konsekwencji nadwagę lub otyłość ma co piąty uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum i istnieje duże prawdopodobieństwo, że te choroby będą im towarzyszyły również w życiu dorosłym. Właśnie dlatego tak ważne było zidentyfikowanie błędów popełnianych na kluczowych etapach żywienia dziecka i kontynuacja edukacji na temat prawidłowego i bezpiecznego żywienia w 1000 pierwszych dni życia.

Badanie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia” zostało przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie na reprezentatywnej grupie 1059 dzieci z całej Polski. Projekt badawczy został zainicjowany i sfinansowany przez Fundację NUTRICIA.


Informacje o żywieniu w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia i zaleceniach żywieniowych dla niemowląt i małych dzieci można znaleźć na stronie www.1000dni.pl.
 

źródło: Biuro Prasowe Programu
Data dodania: 2017-03-18 08:30:36
Data modyfikacji: 2017-03-19 09:46:15
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.