szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Niedoszacowana liczba zakażeń pneumokokowych?

Podczas debaty „Program szczepień ochronnych w Polsce: szanse i wyzwania”, zorganizowanej niedawno w siedzibie „Rzeczpospolitej” eksperci przedstawili najnowsze dane dotyczące zachorowań wywołanych przez pneumokoki i zastanawiali się, czy wybór szczepionki, która od 2017 roku stosowana jest w szczepieniach populacyjnych, był najlepszą decyzją.


Jak podkreślili uczestnicy debaty, decyzja o refundacji szczepionki stosowanej w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych powinna być oparta na najnowszych danych epidemiologicznych i uwzględniać długofalowe skutki zdrowotne.


Prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i kierownik Katedry i Kliniki Pediatrycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, wyjaśniła, że najgroźniejszą chorobą wywoływaną przez pneumokoki jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), objawiająca się zakażeniem uogólnionym, czyli bakteriemią, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy – rzadziej – ciężkim zapaleniem płuc.


Tymczasem, jak podkreślili eksperci, trudno określić dokładną liczbę przypadków IChP w Polsce, bo brakuje szczegółowych badań wszystkich zakażeń. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) oraz GIS odnotowały w Polsce 1187 przypadków IChP, w tym 171 przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu oraz 809 przypadków sepsy.


W 2017 r. zmarło 32,6 proc. pacjentów z potwierdzoną IChP, czyli co trzecia osoba. Największą śmiertelność, na poziomie 39,7 proc., odnotowano u osób powyżej 65. roku życia. Jak zwróciła uwagę dr hab. Anna Skoczyńska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków i kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), do ośrodka wciąż trafia za mało próbek, a to oznacza, że liczba zakażeń pneumokokowych w Polsce jest niedoszacowana. Podkreśliła też, że bardzo ważne jest, by do KOROUN dotarło jak najwięcej próbek, najlepiej pobranych jeszcze przed rozpoczęciem leczenia antybiotykami.


Więcej informacji: forumszczepień.esculap.com

 

źródło: Rzeczpospolita, Forum Szczepień
Data dodania: 2018-07-12 10:34:41
Data modyfikacji: 2018-07-12 10:34:41
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.