szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

ONKOMAPA - przewodnik po ośrodkach onkologicznych

Ruszył portal internetowy www.onkomapa.pl - projekt realizowany przez Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych. Celem inicjatywy jest dostarczenie rzetelnie zbieranych na podstawie wypełnianych ankiet informacji o placówkach onkologicznych w Polsce.

 

Projekt ma być wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich. Ich oceny i doświadczenia będą wskazówką dla innych, które z ośrodków onkologicznych dbają o wysoki poziom satysfakcji pacjentów.

 

Pod hasłem „Razem tworzymy ONKOMAPĘ - przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce” ruszy też kampania społeczna aktywizująca pacjentów do udziału w projekcie.


Portal internetowy www.onkomapa.pl umożliwia dokonywanie wielopłaszczyznowej oceny ośrodków onkologicznych oraz personelu medycznego.

 

Pacjenci i ich bliscy mogą wypełnić on-line ankietę, wyrażając własną opinię na temat danej placówki, czy lekarza oraz zapoznać się z ocenami innych chorych. Dodatkowo, system wizualizuje wahania ocen w czasie, co pozwala monitorować zachodzące zmiany.

 

Na razie na portalu www.onkomapa.pl można znaleźć wyniki pilotażowego badania satysfakcji pacjentów ze świadczonych im usług, zleconego przez Fundację Alivia firmie badawczej TNS Polska.

 

Badanie opinii, przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2013 roku w 40 ośrodkach onkologicznych w Polsce, dotyczyło oceny placówki m.in. pod kątem opieki, organizacji leczenia, samego leczenia, wyposażenia szpitala, przestrzegania praw pacjenta. Chorzy przyznawali oceny w skali od
1 (bardzo zła ocena) do 5 (bardzo dobra ocena).

 

Wyniki badania wskazują, że do tej pory najwyższą ocenę - 4.8 otrzymały: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Klinika Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

 

Pozytywnie wypadło także kilka ośrodków, które zdobyły równą liczbę punktów w ocenach pacjentów, a ich średnia uplasowała się na poziomie 4.6/5. Tak wysoko ocenili swoje placówki pacjenci:
- Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu
- Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu
- Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy
- Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie
- Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

 

Niektóre ośrodki wykroczyły negatywnie poza przewidzianą skalę ocen, zakazując, bądź uniemożliwiając ankieterom przeprowadzenie badania na „swoim” terenie. Te placówki, wraz z uruchomieniem portalu, otrzymują ocenę początkową - zero.

 

Taką punktację otrzymały placówki:
- Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie
- Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
- Katedra i Klinika Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
- Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
- Oddział Kliniczny Onkologii Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Gdyńskie Centrum Onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK
- Szpital Wojewódzki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
- Opolskie Centrum Onkologii
- Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II Bielsko-Biała

ONKOMAPA może pomóc chorym w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru miejsca leczenia, choć należy pamiętać, że oceny zebrane na portalu są subiektywnym spojrzeniem pacjentów i nie muszą pokrywać się z obiektywną jakością leczenia i jego skutecznością.

 

Zebrane dane pozwolą również zwrócić uwagę administracji ośrodków na istniejące problemy i nakierować na ich właściwe rozwiązania.

 

We wrześniu 2014 roku, po półrocznym funkcjonowaniu projektu on-line i drugiej turze badań z udziałem ankieterów, fundacja Alivia przyzna 3 nagrody najlepszym placówkom. Jednak najcenniejszą nagrodą będzie z pewnością wysoka ocena przyznana przez pacjentów.

 

Fundacja Alivia ma również nadzieję, że akcja poprawi warunki leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce i wywoła publiczną debatę o jakości usług w polskiej onkologii.

 

Projekt jest realizowany w partnerstwie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Stowarzyszeniem Little People
z Rumunii.

 

Patronat nad projektem objęły następujące organizacje: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologii, Instytut Spraw Publicznych oraz Instytut Nauk o Politykach Publicznych.

 

źródło: Informacja prasowa, PRIMUM Public Relations
Data dodania: 2014-02-04 17:08:56
Data modyfikacji: 2014-02-04 17:52:54
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.