szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

O ochronę i promocję zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce

Ochrona i promocja zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce to przedmiot wystąpienia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach do minister zdrowia.

Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego są ciałami o charakterze opiniodawczym, które umożliwiają prowadzenie wielostronnego dialogu społecznego na szczeblu województw. Komisje skupiają przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i administracji.

 

Śląska WKDS apeluje też do resortu zdrowia o przyspieszenie prac nad tzw. ubezpieczeniem pielęgnacyjnym, ważnym dla działania systemu opieki długoterminowej.

Przyjęte we wtorek stanowisko WKDS to efekt akcji informacyjnej na temat sytuacji pielęgniarek w woj. śląskim, którą przedstawicielki śląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przeprowadziły na początku listopada. Zwracały one uwagę na złe warunki pracy w zakładach opieki zdrowotnej, informowały o nieprzestrzeganiu norm ich zatrudnienia, starzeniu się zawodu, nieracjonalnym podziale środków na podwyżki w zakładach opieki zdrowotnej, nieprzemyślanym prywatyzowaniu zoz-ów, rosnącej biurokracji oraz przeciążeniu ich obowiązkami.

Zwracając uwagę na różnice w wynagrodzeniach, pielęgniarki podały m.in., że w 2009 r.  średnie wynagrodzenie lekarzy w regionie wyniosło 4379 zł netto, a ich grupy - 1904 zł. Podkreślały też, że w minionym roku kalendarzowym w prawie 5-milionowym województwie pielęgniarstwo ukończyło tylko 220 osób, natomiast przeciętny wiek w tej grupie zawodowej w regionie śląskim to 42-45 lat.

 


Strona związkowa apelowała o podjęcie działań zmierzających do poprawy zatrudnienia pielęgniarek i położnych, m.in. stworzenie monitoringu norm zatrudnienia tej grupy zawodowej. Do rządu pielęgniarki zwróciły się o inicjatywę legislacyjną nt. projektu obowiązkowych ubezpieczeń pielęgnacyjnych oraz stworzenie programu ochrony zawodu pielęgniarki i położonej.

źródło: polskalokalna.pl
Data dodania: 2009-11-26 00:00:00
Data modyfikacji: 2009-11-25 15:54:34
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.