|
|
|
Nursing.com.pl - Wirtualny magazyn pielęgniarki i położnej |
|
|
|
|||
![]() |
Polacy, tropiki i choroby
Polacy coraz częściej spędzają wakacje w tropikach. Oprócz pamiątek i niezapomnianych wrażeń przywożą także tropikalne choroby zakaźne.
Według danych statystycznych w roku 2009 Polacy wyjeżdżali do krajów egzotycznych 520 tys. razy. Po powrocie do kraju odnotowano 100 tys. przypadków zatruć pokarmowych.
W dalszej kolejności najczęściej przywoziliśmy miejscach znajdowały się dur brzuszny i tyfus, (kilka przypadków). Najczęściej chorują turyści powracający z Nepalu, Tajlandii i Laosu.
Dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas I Kongresu Medycyny Tropikalnej poinformowała, że badania ankietowe prowadzone na dziesięciu najważniejszych lotniskach w Europie wykazały że około 75 proc. podróżnych wybierających się tropiki, interesuje się krajem, do którego jedzie, pod kątem klimatu, pogody i warunków bytowania.
Około 40 proc. turystów interesuje sytuacja zdrowotna czy profilaktyka zagrożeń inwazjami poszczególnych patogenów.
Najlepiej do tego typu podróży są przygotowane osoby podróżujące służbowo – zdaniem specjalistów są oni świadomi zagrożeń i profilaktyki.
Jak podkreślił Ireneusz Gołąbek z TUI Poland, duże biura podróży informują swoich klientów o zagrożeniach zdrowotnych.
Znacznie gorzej pod tym kątem wypadają te małe, które samodzielnie organizują wyjazdy (na około 3 tysiące biur podróży znajdujących się w Polsce, jest to aż 70 proc.).
źródło: www.prawapacjenta.eu
Data dodania: 2010-07-05 15:03:16
Data modyfikacji: 2010-07-05 15:03:16
KomentarzeBądź pierwszym komentującym ten materiał. |
![]()
|
||||||
|
||||||||
| UNIA EUROPEJSKA Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. ![]() |
||||||||