szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych

Polskie Sowarzyszenie Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych

 

W dniu 29 września 2011r. w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica” w Ząbkach odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych.

 

W spotkaniu wzięło udział 48 pielęgniarek z całej Polski związanych z opieką psychiatryczną. Inicjatorem założenia Stowarzyszenia była mgr Bożena Kosińska – Pielęgniarka Naczelna w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu. Pierwsze propozycje padły już w marcu 2011r. w czasie Konferencji „Pielęgniarstwo Psychiatryczne – Zagrożenia Pracy Zawodowej a Zdrowie, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Temat potrzeby założenia Stowarzyszenia wzbudził zainteresowanie bardzo wielu pielęgniarek. Okazuje się bowiem, że jest mnóstwo problemów, które wymagają rozwiązań. Dotyczą one tak pielęgniarek pracujących na odcinku jak i pielęgniarek zarządzających.

 

W trakcie zebrania założycielskiego podjęto uchwałę o założeniu Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych, przyjęto Statut Stowarzyszenia, wybrano Komitet Założycielski oraz władze Stowarzyszenia i Komisję Rewizyjną. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogły realizować cele statutowe naszego Stowarzyszenia.

 

Chcemy podejmować działania na rzecz rozwoju pielęgniarstwa psychiatrycznego, mieć prawo do wypowiadania się w sprawach publicznych oraz integrować nasze „psychiatryczne pielęgniarskie” środowisko.
 

W miarę potrzeb i możliwości chcemy pomagać naszym koleżankom i kolegom w rozwoju zawodowym. Niezwykle istotnym działaniem będzie również promocja zdrowia psychicznego, reprezentowanie interesów naszej grupy zawodowej i  co wyjątkowo ważne – dbałość o etykę zawodową pielęgniarek i pielęgniarzy.

 

Nie chcemy, aby postrzegano nas jako pielęgniarki/pielęgniarzy, którzy są tylko nadzorcami pacjentów na oddziałach psychiatrycznych. Posiadamy naprawdę dużą wiedzę i umiejętności, chcemy być partnerami w procesie zdrowienia naszych pacjentów.

 

Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać do współpracy inne Stowarzyszenia i Fundacje, które mają podobne cele. Można się tylko cieszyć, że jest grupa pielęgniarek/pielęgniarzy, która chce zrobić coś więcej dla naszego środowiska. Wielokrotnie musimy borykać się z sytuacjami, które nie mają uregulowań prawnych. Pielęgniarstwo psychiatryczne jest tą dziedziną, która przez lata została zepchnięta na dalszy tor wśród innych dziedzin pielęgniarskich.

 

Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się rozwiązać wiele problemów. Chcemy razem o nich rozmawiać, kształcić się, podnosić swoje zawodowe kwalifikacje, wiedzieć na bieżąco, co dzieje się w psychiatrii. W końcu to pielęgniarka i pielęgniarz są, na co dzień najbliżej pacjenta.  Procedury zakładania Stowarzyszenia są nieubłagalne i dość skomplikowane.

 

Obecnie czekamy na rejestrację w KRS. Przed nami jeszcze długa droga oraz wiele pracy, ale jesteśmy pewni, że poradzimy sobie. Pielęgniarki i pielęgniarze to silna grupa zawodowa. Jednocześnie chciałabym wyrazić ogromne podziękowanie koleżankom z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ząbkach, za pomoc, chęć do działania i poświęcony czas. Szczególne podziękowania składam Dyrektorowi Szpitala „Drewnica”, panu Waldemarowi Giza za bezpłatne użyczenie pomieszczenia w gmachu Szpitala na potrzeby Stowarzyszenia, oraz ogromne wsparcie psychiczne i merytoryczne w trakcie zakładania Stowarzyszenia.

 

Wielkie podziękowania należą się koleżankom z Komitetu Założycielskiego, które borykają się z załatwianiem formalności niezbędnych do rejestracji. Mimo, iż Stowarzyszenie nie zostało jeszcze zarejestrowane już zaczynamy „raczkować”. Polecamy uwadze naszą stronę internetową www.pspipp.pl. Czekamy na ciekawe artykuły, na wasze refleksje i uwagi. Wystarczy w googlach wpisać PSPiPP, a już nas widać. Zapraszamy do korespondencji na adres e-mail: pspipp.ngo@gmail.com


Na koniec podziękowania dla naszej niezastąpionej koleżanki Anny Kamińskiej za założenie strony internetowej Stowarzyszenia i bieżące jej uzupełnianie. Wielkie DZIĘKUJEMY.

Anna Dudek
Przełożona Pielęgniarek
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica”
w Ząbkach
 

źródło: PSPiPP
Data dodania: 2011-11-08 20:44:27
Data modyfikacji: 2011-11-09 15:54:56
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.