szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Poznaj portal "Tacy jak ja"

Na portalu internetowym TacyJakJa.pl - służącym edukacji chorego i usprawnieniu współpracy z jego lekarzem prowadzącym - istnieje dział poświęcony astmie.

 

Chorzy mogą monitorować zmienność objawów choroby i stosowane leczenie przy pomocy anonimowych dzienniczków on-line.

 

Portal należy do grupy serwisów typu GSMP (Guided Self Management Program).

 

Serwis społecznościowy jest konsultowany jest przez lekarzy i oparty na uznanych standardach medycznych samokontroli i edukacji pacjenta.

 

Stworzono go z myślą o osobach cierpiących z powodu dolegliwości, których charakter wymaga regularnego notowania pewnych parametrów i objawów pomiędzy kolejnymi wizytami u lekarza.

 

Mimo że postęp w leczeniu astmy doprowadził do znacznego spadku śmiertelności z powodu tej choroby, to nadal wyzwaniem pozostaje jej wczesna diagnostyka i monitorowanie.

 

Nowa funkcjonalność dostępna na portalu pozwala na monitorowanie zmienności objawów astmy i stosowanego leczenia przy pomocy anonimowych dzienniczków on-line.

 

Właściwa samokontrola nasilenia objawów astmy daje wymierne korzyści zdrowotne oraz ekonomiczne.

 

Posługiwanie się dzienniczkami pozwala pacjentom lepiej monitorować swoją chorobę i tym samym efektywniej współpracować z lekarzem prowadzącym.

 

Monitorowanie przebiegu astmy w anonimowych dzienniczkach opiera się na międzynarodowym Teście Kontroli Astmy ACT (Astma Control Test) oraz kryteriach GINA (Globar Initiative for Astma), opisanych w wytycznych Polskiego Towarzystwa Alergologii.

 

Specjalne oprogramowanie umożliwia notowanie nasilenia objawów, przyjmowanych leków i niepożądanych objawów leczenia pomiędzy wizytami kontrolnymi u specjalisty.

 

Odpowiedzi pacjentów - użytkowników serwisu, zaznaczane w prostych i krótkich kwestionariuszach.

 

Są następnie automatycznie przekształcane w wykresy, diagramy i statystyki, które można wydrukować. Kwestionariusze przygotowują wyłącznie lekarze specjaliści.

 

Lekarz zamiast spisywać notatki na podstawie wywiadu z pacjentem, może po prostu wkleić wydruk z portalu do historii choroby.

 

Inicjatywie TacyJakJa.pl "Astma" patronuje Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, a partnerem projektu jest Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

 

Ostatnio portal otrzymał też certyfikat HON Code (Health On the Net Foundation) za przekazywanie wiarygodnej informacji medycznej.
 

Portal to projekt lekarki - Krystyny Zdziechowskiej i informatyczki - Izabeli Czyżak.
 

Początkowo istniały jedynie dwa moduły - Depresja i Padaczka, które otrzymały patronaty odpowiednio Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

 

Autorki zapowiadają, że już wkrótce w ofercie pojawią się kolejne choroby przewlekłe.

źródło: Serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl)
Data dodania: 2009-03-25 14:29:48
Data modyfikacji: 2009-03-25 14:29:48
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.