szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

RZS - jak skutecznie leczyć?

Lekarze przypominają, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) powinny podjąć terapię w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia objawów. Jest to jeden z warunków skutecznego leczenia. Niestety w Polsce chorzy trafiają do reumatologa co najmniej o kilka miesięcy za późno.

 

W dniu 27 czerwca br. odbyła się Warszawie debata redakcyjna Rynku Zdrowia dotycząca sytuacji polskich chorych na zapalne choroby stawów.

 

Eksperci wśród głównych przyczyn opóźniania przez pacjentów leczenia wymieniali m.in. odkładanie przez chorych wizyty u lekarza, zbyt małą wiedzę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) o chorobie i zbyt niską wycenę porad reumatologicznych przez NFZ.

 

Obecny na debacie krajowy konsultant ds. reumatologii prof. Witold Tłustochowicz zaznaczył, że wbrew panującej w społeczeństwie opinii, zapalne choroby stawów dotyczą osób młodych, w szczycie aktywności zawodowej.

 

Objawiają się obrzękami, bólem oraz sztywnością stawów i prowadzą do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Mylona z nimi zwyrodnieniowa choroba stawów występuje natomiast u osób starszych.

 

Przytoczył również dane, z których wynika, że na zapalne choroby stawów cierpi w Polsce około 0,5 mln osób. Najczęstszą z nich jest RZS - dotyczy ono ok. 220 tys. Polaków. Liczba ta może być jednak większa, ze względu na niedoszacowane dane z obszarów wiejskich.

 

Natomiast prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych Instytutu Reumatologii w Warszawie powiedziała, że z badań wynika, iż jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy u pacjenta z RZS uzyskamy remisję jest to, jak szybko zaczniemy go leczyć.

 

Chorzy, którzy nie podjęli odpowiednio wcześnie leczenia, mają 2-3 razy gorsze rokowania, a w dodatku koszty ich leczenia znacznie rosną. Jej zdaniem jest kilka przyczyn tych opóźnień. Po pierwsze, chorzy czekają średnio sześć tygodni, zanim zdecydują się w ogóle pójść do lekarza:

 

- Jeśli choremu pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak np. ibuprofen czy kwas salicylowy i jeśli dolegliwości nie przeszkadzają mu w pracy, to pacjent odsuwa wizytę u lekarza. Drugą ważną przyczyną opóźnień w podjęciu leczenia jest niedostateczna wiedza lekarzy POZ o chorobie. Sami też przepisują leki powodujące poprawę - np. kolejne niesteroidowe leki przeciwzapalne albo sterydy.

 

Według reumatolog z badania światowego wynika, iż stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może w przypadku chorych na RZS odpowiadać za 60 proc. opóźnienia w uzyskaniu adekwatnej terapii.

 

źródło: www.prawapacjenta.eu
Data dodania: 2013-06-30 15:09:34
Data modyfikacji: 2013-06-30 15:09:34
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.