szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Rak szyjki macicy - zapobieganie

Co roku cztery tysiące Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Ponad połowa z nich umiera. Na szczęście znamy już przyczynę tej choroby i potrafimy zapobiegać nowotworowi.

 

Rak szyjki macicy w większości przypadków jest wywoływany przez wirus brodawczaka ludzkiego (Papillomavirus hominis, human papillomavirus – HPV). Drobnoustrój ten występuje w ok. 150 odmianach.

 

Większość z nich jest nieszkodliwa: zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Niebezpieczne natomiast są typy 16 i 18, które odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy.

 

Wirus przenoszony jest drogą płciową; ryzyko zakażenia rozpoczyna się w momencie pierwszego kontaktu seksualnego i trwa przez cały okres aktywności płciowej.

 

Jednak zakażenie wirusem HPV jest najbardziej rozpowszechnione wśród młodych osób w wieku 18-28 lat, a także wśród osób często zmieniających partnerów seksualnych.
 

Czynnikami ryzyka rozwoju raka szyjki macicy są: wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, częsta zmiana partnerów seksualnych, niewykonywanie badań cytologicznych, duża liczba porodów, zakażenie wirusem opryszczki oraz wieloletnie palenie papierosów.

 

Zmiany nieinwazyjne i rak inwazyjny
W przypadku postaci nieinwazyjnej nie występują żadne objawy. Rozpoznanie następuje najczęściej podczas badania ginekologicznego.
 

Zmiany w szyjce macicy, wywodzące się z nieprawidłowych komórek na skutek zakażenia wirusem HPV, są opisywane jako śródnabłonkowa zmiana nowotworowa (cervical intraepithelial neoplasia – CIN).

 

Rozpoznanie następuje po badaniu cytologicznym i pobraniu biopsji. Wyróżnia się trzy stopnie CIN (I-III). Nawet CIN III nie jest jeszcze nowotworem i łatwo poddaje się leczeniu.

 

Jednak pozostawienie zmian typu CIN II lub CIN III bez leczenia zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu szyjki macicy.

 

W przypadku wystąpienia CIN I należy monitorować stan szyjki macicy za pomocą kolposkopii i wymazów co 6 miesięcy lub częściej i jeśli zmiany nie znikają samoistnie przez 1-2 lata, przystępuje się do leczenia.

 

W przypadku zaawansowanego stopnia CIN leczenie rozpoczyna się od razu.
 

W postaci zaawansowanej nowotworu występują: krwawienia z pochwy, zwłaszcza po stosunkach, obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe oraz upławy. Po potwierdzeniu diagnostycznym zmieniony chorobowo fragment szyjki macicy usuwa się chirurgicznie.

 

Profilaktyka
W Polsce uruchomiono Ogólnopolski Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy www.rakszyjkimacicy-profilaktyka.pl

 

Akcja jest przeprowadzana w poradniach rejonowych, które drogą pocztową zapraszają kobiety na bezpłatne badania cytologiczne.
 

Zapobiegać rozwojowi raka szyjki macicy można również za pomocą szczepionki przeciwko HPV. Obecnie na rynku polskim dostępne są dwie takie szczepionki: Silgard i Cervarix.

 

Cykl szczepienia podstawowego, składający się z trzech dawek, najlepiej rozpocząć przed pierwszą inicjacją seksualną. Badania dowodzą, że najwłaściwszy przedział wiekowy do zaszczepienia się to 9-26 r.ż. (dotyczy obu płci).
 

Należy jednak pamiętać, że szczepionki nie są środkiem leczniczym, ale profilaktycznym i dlatego zaszczepienie się przeciwko HPV nie zwalnia kobiet z regularnego wykonywania cytologii.

 

Badania cytologiczne mają na celu wykrycie bezobjawowych stanów przedrakowych, które pozwalają uniknąć śmiertelnego zagrożenia, jakim jest rak szyjki macicy.

 

Edyta Buczek, Ewa Pyza, Urszula Szwed

 

Zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 września 2008 r., (zmieniającym komunikat w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2008 r.), szczepienie przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka, który jest przyczyną raka szyjki macicy jest już zalecanym szczepieniem w Programie Szczepień Ochronnych.

 

Odkrycie przez tegorocznego noblistę Haralda zur Hausena związku przyczynowego między zakażeniem wirusem HPV a rakiem szyjki macicy jest jednym z ważniejszych wydarzeń w medycynie.

 

Natomiast dodanie szczepienia przeciw wirusowi HPV do Programu Szczepień Ochronnych to kolejny krok w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy, której celem jest zapewnienie wszystkim Polkom skutecznej i długotrwałej ochrony przed tą chorobą.

 

Szczepionka Cervarix® przeznaczona do profilaktyki raka szyjki macicy wywoływanego przez HPV 16 i 181 jako jedyna wykazała 100% skuteczność oraz wysokie miana przeciwciał przeciwko HPV 16 i 18 w badaniach klinicznych już przez 6,4 roku.

 

W trakcie prowadzonych badań klinicznych szczepionka Cervarix® wykazała 11 razy wyższe poziomy przeciwciał niż po naturalnym zakażeniu. Tak wysokie poziomy przeciwciał utrzymują się dla obydwu najbardziej onkogennych typów wirusa HPV - 16 i 18.

 

Informator Farmaceutyczny

 

źródło: redakcja, Informator Farmaceutyczny
Data dodania: 2008-12-30 14:17:53
Data modyfikacji: 2009-01-05 13:51:31
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.