szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Rozmowy z rodzicami na temat szczepień przeciwko rotawirusom

Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw rotawirusom w Polsce?


W Polsce szczepienie przeciw rotawirusom znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych od 2007 roku i należy do szczepień zalecanych. Oznacza to, że nie jest finansowane z budżetu Ministra Zdrowia, a koszty związane z zakupem szczepionki pokrywają rodzice lub opiekunowie prawni dziecka. Doustne podanie szczepionki zaleca się dzieciom od 6. do 24. tygodnia życia według schematu wskazanego przez jej producenta [1–3].


W Polsce są dostępne następujące szczepionki przeciw rotawirusom:

 • Rotarix – szczepionka podawana jest doustnie w 2 dawkach, zaleca się przeprowadzenie cyklu szczepienia przed ukończeniem 24. tż.;
 • RotaTeq – preparat składa się z 3 dawek, zaleca się ich podanie najpóźniej od 20. do 22. tż. [1, 4].

 

Co jest ważne podczas przeprowadzania edukacji wakcynologicznej?


Personel medyczny (lekarze, pielęgniarki i położne) odgrywa dużą rolę w komunikacji z rodzicami w zakresie szczepień ochronnych, w tym przeciw rotawirusom. Jego zadanie polega na przeprowadzeniu skutecznej edukacji wakcynologicznej, po której rodzice zdecydują się na zaszczepienie swojego dziecka. Wymaga to nawiązania z rodzicami relacji opierającej się na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa [4–6].

 

Podczas przeprowadzania edukacji wakcynologicznej należy pamiętać o indywidualnym podejściu do rodziców. Sposób przekazywania wiedzy należy dobrać odpowiednio między innymi do poziomu ich wykształcenia, miejsca zamieszkania, statusu społecznego i zainteresowania tematem. Dostosowanie przebiegu rozmowy do potrzeb rodziców zapewnia personelowi medycznemu lepsze porozumienie z nimi i zwiększa szanse na powodzenie działań edukacyjnych [4, 6].

 

Dla rodziców personel medyczny stanowi cenne źródło wiedzy. Dlatego informacje na temat szczepień przeciw rotawirusom powinny być rzetelne i poparte dowodami naukowymi [2, 6].

 

W toku edukacji wakcynologicznej koniecznie trzeba informować o korzyściach związanych z podaniem szczepionki i konsekwencjach zdrowotnych wynikających z niezaszczepienia dziecka. Rotawirusy stanowią jedną z głównych przyczyn ostrych biegunek, które są niebezpieczne dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Infekcja rotawirusowa może mieć gwałtowny przebieg, a jej poważną konsekwencją jest odwodnienie organizmu wymagające hospitalizacji. Podanie szczepionki przeciw rotawirusom gwarantuje ochronę przed typami wirusa, które odpowiadają za najcięższe postacie tej infekcji [1, 4, 7, 8].

 

Nie wolno zapomnieć o przedstawieniu zalet podawania szczepionek przeciw rotawirusom zgodnie z kalendarzem szczepień. Rodzice miewają obawy związane z liczbą podawanych szczepionek oraz z zasadnością wykonywania wszystkich szczepień we wskazanym czasie. Jeśli obawy takie wyrażą, należy zaakcentować, że rozpoczęcie szczepienia przeciw rotawirusom w 6. tż. i zakończenie przed osiągnięciem 24. tż. umożliwia uzyskanie przez dziecko najwyższej ochrony [4, 6].

 

Jak postępować, gdy rodzice mają wątpliwości?


Rodzice czują się odpowiedzialni za zapewnienie odpowiedniej ochrony zdrowia swojego dziecka i zależy im na podejmowaniu przemyślanych decyzji w kwestii profilaktyki chorób zakaźnych. Wiedza, którą się posiłkują, często pochodzi z mylących opracowań i nierzetelnych źródeł, które wzbudzają obawy oraz wątpliwości co do skuteczności i bezpieczeństwa zalecanych szczepień. W związku z tym rodzice mogą mieć wyrobione negatywne nastawienie do szczepień przeciw rotawirusom. W takiej sytuacji personel medyczny powinien wykazać się szczególną cierpliwością, empatią i zrozumieniem. Warto zachęcać rodziców do podzielenia się obawami i do zadawania pytań. Umożliwia to lepsze poznanie ich postaw wobec szczepień ochronnych. Na wszystkie wątpliwości rodziców należy odpowiadać w sposób przystępny dla nich, ale zgodny z aktualnymi zaleceniami i wynikami badań naukowych. Można również podzielić się własnymi doświadczeniami. Konkret bywa bardziej przekonujący niż uogólnienia! Jeśli rodzice mimo to nie wyzbędą się wątpliwości i nadal będą demonstrować niechęć do wykonania szczepienia, warto zapoznać ich z dostępnymi materiałami edukacyjnymi (np. ulotkami) i podjąć ponownie rozmowę przy najbliższym spotkaniu [2, 4–6].

 

Pytania i wątpliwości dotyczące szczepień przeciw rotawirusom, które mogą zgłaszać rodzice

 

 • Czy szczepienie przeciw rotawirusom sprawi mojemu dziecku ból?

Szczepieniu przeciw rotawirusom nie towarzyszą dolegliwości bólowe, ponieważ szczepionka jest preparatem doustnym. Poza tym ze względu na zawartość sacharozy w składzie szczepionka przeciw rotawirusom ma walory smakowe ułatwiające jej podanie [8].

 

 • Czy moje dziecko może mieć podaną szczepionkę przeciw rotawirusom, jeśli otrzymuje inne szczepionki?

Szczepienie przeciw rotawirusom może odbyć się wraz z innym szczepieniem znajdującym się w Programie Szczepień Ochronnych [1].

 

 • Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)

Niepewność rodziców towarzysząca udzieleniu zgody na szczepienie przeciw rotawirusom wiąże się z możliwością wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Należy poinformować rodziców o takim ryzyku. Jednak jest ono niewielkie i ma zazwyczaj łagodny przebieg. Wśród objawów NOP przy szczepieniu przeciw rotawirusom wymienia się: gorączkę, wymioty, biegunkę, utratę apetytu oraz problemy ze snem [2, 4].

 

Piśmiennictwo:
1. http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/ [10.12.2018]
2. Bednarek A., Zarzycka D. Potrzeba i założenia nowoczesnej edukacji na przykładzie szczepień ochronnych, Probl. Hig. Epidemiol. 2015; 96 (1): 1–7
3. Program Szczepień Ochronnych na rok 2018, https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Program-Szczepień-Ochronnych-na-rok-2018.pdf [10.12.2018]
4. Bernatowska E., Grzesiowski P. Szczepienia ochronne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015
5. Talking with Parents about Vaccines for Infants, https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/conversations/downloads/talk-infants-508.pdf [10.12.2018]
6. Rozmowa z rodzicami o szczepieniu dzieci: strategie dla pracowników służby zdrowia, WHO 2012, http://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Rozmowa-z-rodzicami.-Informacje-dla-pracowników-służby-zdrowia.pdf [10.12.2018]
7. https://www.cdc.gov/rotavirus/about/symptoms.html [12.12.2018]
8. Jak odpowiadać na wątpliwości rodziców na temat szczepień? Wskazówki dla lekarzy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2017

 

źródło: PZWL, oprac. Kinga Kalita-Kurzyńska
Data dodania: 2018-12-31 13:13:00
Data modyfikacji: 2018-12-31 13:13:00
Oceń
 • Currently 1.5/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.