szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga

Zastosowanie wideolaryngoskopii w intubacji lub badaniu krtani pacjenta, znacząco zwiększa możliwości lekarza, zwłaszcza w sytuacjach niecierpiących zwłoki. Dzięki odpowiedniej budowie urządzenia możliwe jest uzyskanie obrazu w bardzo trudnych przypadkach np. przy przemieszczeniach na skutek wypadku, a nawet przeprowadzenie badania przez nos!

 

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest urządzenie C-MAC oferowane przez firmę KARL STORZ. 
C-MAC jest już kolejną, czwartą, generacją wideolaryngoskopów w szerokiej gamie produktów firmy Karl Storz z zakresu wideo intubacji. Projektując urządzenie ogromny nacisk położono na jakość pracy lekarza, poprzez dostarczenie rozwiązań zwiększających jego możliwości. Dlatego właśnie zdecydowano, że „oko” lekarza, a więc wysokiej jakości kamera, wbudowana będzie na końcu łyżki laryngoskopowej. Dzięki temu znajduje się ona bliżej badanego miejsca (głośni i nagłośni). Lekarz uzyskuje kilkakrotnie szerszy kąt widzenia, oraz bardzo dokładny obraz, z możliwością uzyskania powiększenia, na ekranie monitora.


Dzięki temu możliwa jest intubacja pacjenta nawet przy niepełnym uwidocznieniu wejścia do głośni. Umożliwia to kontrolę miejsca wprowadzenia rurki intubacyjnej do ostatniej chwili,
a także lepiej ocenić głębokość wprowadzenia. Przeprowadzony zabieg może być udokumentowany na karcie pamięci urządzenia, w postaci zdjęć lub filmów. Zastosowanie wideolaryngoskopu C-MAC wiąże się również z olbrzymią dogodnością dla pacjenta – zminimalizowane jest bowiem ryzyko, że przy manewrowaniu urządzeniem wybite zostaną przednie zęby dolnej żuchwy.


„Walor dydaktyczny i edukacyjny takich urządzeń jest niezaprzeczalny” – mówi prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej.
Wideolaryngoskop KARLA STORZA sprawdza się w 70% trudnych przypadków, a więc w sytuacjach, gdy trzykrotnie nie udało się wprowadzić standardowego laryngoskopu by uzyskać widoczność strun głosowych (stopień III i IV w skali Cormack - Lehane).

Wideolaryngoskop C-MAC jest urządzeniem całkowicie mobilnym, mogącym pracować nawet dwie godziny bez ładowania. Dlatego może być wykorzystywany zarówno jako urządzenie stacjonarne w warunkach szpitalnych jak również jako w pełni mobilny system w opiece przedszpitalnej, w karetkach, śmigłowcach, czy też w warunkach pola walki. 
 

Wideolaryngoskopia a leryngoskopia bezpośrednia
W laryngoskopii bezpośredniej, z użyciem standardowego laryngoskopu, konieczne jest uzyskanie osi optycznej pomiędzy okiem anestezjologa a wejściem do głośni. Maksymalny kąt widzenia wynosi wówczas ok. 15°.

Często konieczne są dodatkowe, zewnętrzne manipulacje krtanią wykonywane najczęściej przez asystę, aby uzyskać zadowalający obraz. Zdarza się, że nie jest możliwe uzyskanie takiego widoku wejścia do głośni, który pozwalałby na przejście strun głosowych i wprowadzenie rurki intubacyjnej do tchawicy. Anestezjolodzy do oceny stopnia uwidocznienia głośni podczas laryngoskopii zwykli używać 4 stopniowej skali Cormack - Lehane, która również występuje w wersjach rozszerzonych.


Większość specjalistów udowodnia znaczącą wyższość wideolaryngoskopii nad laryngoskopią bezpośrednią szczególnie w przypadku pacjentów ze spodziewanymi trudnościami intubacyjnymi oraz u pacjentów otyłych. Intubacja zapewnia o wiele lepszą widoczność
i szerszy kąt widzenia struktur krtani podczas intubacji dotchawiczej, znacząco skraca czas intubacji, a także zmniejsza liczbę nieudanych prób intubacji. Dodatkowo ogranicza potrzebę dodatkowych manipulacji krtanią w celu uzyskania zadowalającego widoku. W przypadku konieczności manipulacji krtanią, asysta również ma możliwość podglądu obrazu wyświetlanego na ekranie przez co może wykonywać bardziej skoordynowane ruchy.
 

źródło: MEDIM
Data dodania: 2011-05-17 17:45:14
Data modyfikacji: 2011-05-19 21:34:19
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.