szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Szczepienia przeciwko rotawirusom – komunikacja z rodzicami

Rotawirusy przenoszą się głównie przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub jej wydzielinami. Mogą przenosić się także drogą pokarmową, przez spożycie skażonej wody lub żywności. Okres wylęgania zawiera się w przedziale od 2 do 4 dni, choroba spowodowana infekcją rotawirusową zwykle trwa od 4 do 10 dni.


Najmniej oporne na zakażenie są dzieci poniżej 5 lat, a w szczególności poniżej 6. miesiąca życia.

 

W 2006 roku zostały wprowadzone na rynek dwa rodzaje doustnych szczepionek, które chronią dzieci nawet w 98% przed zakażeniem rotawirusowym, ponieważ działają ochronnie wobec różnych typów RV.

 

Szczepienie przeciw RV nie chroni całkowicie przed zakażeniem, jednak udowodniono, że znacznie zmniejsza ryzyko objawowego zakażenia, zwłaszcza o ciężkim przebiegu.

 

Szczepienia przeciw rotawirusom nie są finansowane z budżetu państwa, są jednak zalecane przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Radę Sanitarno-Epidemiologiczną przy Głównym Inspektorze Sanitarnym.

 

Ważna rola personelu medycznego polega na uświadamianiu przyszłym rodzicom możliwości wykonania u ich dziecka szczepienia przeciw rotawirusom, ponieważ szczepienia te mogą zostać przeprowadzone tylko w pierwszych tygodniach życia.


Przebieg choroby


Podstawowym działaniem, jakie należy podjąć, aby przekonać przyszłych rodziców o istotności szczepienia przeciw rotawirusom, będzie przedstawienie przebiegu choroby oraz ryzyka powikłań związanych z infekcją.

 

Do głównych objawów zakażenia rotawirusami należą:
‒ gorączka (od 38,5°C do 40°C),
‒ wodnista biegunka (w stolcu często pojawia się śluz, co wskazuje na zapalenie jelita),
‒ obfite wymioty,
‒ brak łaknienia.


Powyższe objawy mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu oraz do ostrych zaburzeń wodno-elektrolitowych, co szczególnie w przypadku niemowląt niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo i może wymagać hospitalizacji, a nawet prowadzić do zgonu pacjenta.


Do częstych powikłań zakażenia zaliczają się również zaburzenia wchłaniania, zakażenia dróg oddechowych takie jak zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli, a także (rzadziej) powikłania neurologiczne.


Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że z powodu powikłań wynikających z zakażenia rotawirusami na świecie umiera rocznie 520 tys. dzieci w wieku do 5. roku życia.


Rodzaje szczepionek


Kolejnym ważnym krokiem jest zapoznanie rodziców z rodzajami szczepionek, jakimi dysponujemy. W Polsce są dostępne 2 rodzaje szczepionek:


‒ Szczepionka dwudawkowa.


Jej pierwszą dawkę doustną dziecko otrzymuje od 6. do 12. tygodnia życia, a drugą dawkę doustną po co najmniej 4 tygodniach od podania pierwszej dawki, ale nie później niż w 24. tygodniu życia.


‒ Szczepionka trzydawkowa.


Zawiera 5 szczepów rotawirusa, stanowiących reasortanty ludzko-bydlęce. Trzy dawki doustne tej szczepionki dziecko otrzymuje w odstępach nie mniejszych niż 4 tygodnie: pierwszą dawkę – przed ukończeniem 12. tygodnia życia, a ostatnią, trzecią dawkę – do ukończenia 32. tygodnia życia.


Ryzyko powikłań


Bardzo ważny element rozmowy na temat szczepień stanowi przekazanie informacji na temat ryzyka powikłań związanych ze szczepieniem przeciw rotawirusom oraz przeciwwskazań do jej zastosowania.


Badania kliniczne wykazały, że Niepożądane Odczyny Poszczepienne (NOP) w przypadku szczepienia na rotawirusy występują rzadko, a nawet jeśli się pojawiają, charakteryzują się bardzo łagodnym przebiegiem. Istnieje również ryzyko wystąpienia zespołu wgłobienia jelita, jednak szacuje się, że dotyka on jedynie 1–3 na 100 tys. szczepionych dzieci. Ryzyko to zmniejsza się również w przypadku przestrzegania terminów szczepień w sposób rygorystyczny, mianowicie przy podaniu pierwszej dawki szczepionki najpóźniej w 8. tygodniu życia.

 

Do możliwych powikłań poszczepiennych można zaliczyć również takie objawy, jak brak łaknienia, biegunkę, wymioty oraz gorączkę.


Przeciwwskazania do szczepienia obejmują:
‒ zaburzenia immunologiczne,
‒ alergię na substancje zawarte w szczepionce,
‒ reakcję alergiczną po poprzedniej dawce szczepionki,
‒ ostre choroby infekcyjne,
‒ wymioty, biegunkę,
‒ wgłobienie jelita.


Przedstawienie rodzicom korzyści wynikających z zastosowania szczepienia może okazać się kluczowe w podjęciu przez nich decyzji o zastosowaniu szczepienia:
‒ Szczepionkę przeciw RV można stosować jednocześnie z innymi, które znajdują się w Programie Szczepień Ochronnych (również skojarzonymi).
‒ Podanie doustne szczepionki oznacza znacznie przyjemniejszą formę jej przyjęcia, dziecko nie musi przechodzić traumy spowodowanej wkłuciem.
‒ Szczepienie znacznie zmniejsza ryzyko powikłań związanych z infekcją rotawirusową.


Przed rozpoczęciem rozmowy na temat szczepień przede wszystkim należy zdobyć zaufanie przyszłych rodziców. Osoba, która podejmuje taką rozmowę, powinna mieć w pełni przygotowane informacje na temat przebiegu szczepienia, jego rodzaju oraz ryzyka wystąpienia Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych, czyli NOP. Kluczowym elementem jest przestawienie korzyści płynących ze szczepienia oraz – występujących w przypadku niezastosowania szczepionki – powikłań, jakie wiążą się z infekcją rotawirusową. Należy zwrócić uwagę rodziców na wąskie okno szczepienne i możliwość podania pierwszej dawki szczepionki do ukończenia 12. tygodnia życia.


Personel medyczny często używa sformułowań niezrozumiałych dla osób, które nie interesują się zagadnieniami medycznymi, dlatego należy dołożyć starań, aby rozmówca czuł się swobodnie i w przypadku wątpliwości mógł zadawać pytania.

 

Piśmiennictwo u autorki.

źródło: PZWL, oprac. Paulina Pergoł
Data dodania: 2018-10-01 09:09:56
Data modyfikacji: 2018-10-03 15:33:10
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.