szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Zabieg ablacji u 7-miesięcznej dziewczynki

11 grudnia lekarze z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej oraz I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili zabieg ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca u ważącej 7 kilogramów 7 miesięcznej dziewczynki.


W zabiegu brali udział dr Radosław Pietrzak i dr Tomasz Książczyk z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, kierowanej przez profesor Bożenę Werner oraz dr Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego. W procedurze uczestniczył także dr Roman Gebauer z Herzzentrum w Lipsku (Niemcy) – jeden z najbardziej doświadczonych elektrofizjologów dziecięcych w Europie. Od strony anestezjologicznej pacjentkę poprowadziła dr Karina Jakubowska. Ponadto w zabiegu uczestniczyli technicy i zespół pielęgniarski w składzie: Adam Bremer, Artur Gasiewski, Agnieszka Witkowska, Zofia Kotyńska oraz Zygmunt Malinowski. Obecnie dziewczynka nadal przebywa w szpitalu, jednak nie wymaga już farmakologicznego leczenia antyarytmicznego.


Zabiegi elektrofizjologii i ablacji u niemowląt stanowią wielkie wyzwanie z uwagi na wymiary serca poddawanego leczeniu. Ryzyko powikłań w takich przypadkach jest szczególnie wysokie, dlatego zabiegi te u najmniejszych dzieci są wykonywane niezwykle rzadko, tylko w sytuacjach istotnych hemodynamicznie arytmii niepoddających się leczeniu farmakologicznemu. Wykonuje się je jedynie w najlepszych pracowniach elektrofizjologicznych. Zabieg ten był już 101 procedurą wykonaną w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej.
 

źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Data dodania: 2017-12-18 13:59:33
Data modyfikacji: 2017-12-18 14:03:30
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.