szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Zaćma – niepokojące dane

Eksperci alarmują, że co druga osoba na świecie, która traci wzrok, ślepnie z powodu zaćmy. Zaćma jest także jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty wzroku u osób powyżej 55 roku życia. Wokół choroby krąży niestety wiele szkodliwych mitów.

 

Liczba chorych na zaćmę w naszym kraju sięga 800 tys. i będzie rosła. Z międzynarodowych badań wynika, że ponad połowa osób z grupy ryzyka (wiek 60+) nie ma żadnej wiedzy na jej temat. Przykładowo, co piąty badany uważa, że z operacją usunięcia zaćmy należy poczekać, aż choroba „dojrzeje”. Co drugi Polak uważa, że zaćmę można zatrzymać bez operacji, zaś co dziesiąty – że można wyleczyć ją przy pomocy suplementacji witamin.


Polscy pacjenci wyjątkowo obawiają się operacji. Rzadko też badają wzrok, a to właśnie regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie choroby. Tymczasem zaćma, zwana „cichą złodziejką wzroku” często przebiega bezobjawowo. Wzrok tracimy stopniowo. W niektórych przypadkach choroba może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.


Eksperci alarmują – brak rzetelnych informacji na temat profilaktyki i leczenia choroby oraz rozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości mogą być naprawdę szkodliwe. Pacjenci, nie mając świadomości, w jaki sposób można bezpiecznie leczyć chorobę, mogą nie podejmować żadnych działań, doprowadzając do jej nasilenia. Podobnie jest z obawami przed operacją. Lekarze podkreślają, że im wcześniej dokonamy zabiegu, tym będzie on prostszy i mniej inwazyjny dla oka chorego. Krótszy jest wtedy także okres rekonwalescencji.
 

źródło: newsrm.tv
Data dodania: 2017-07-31 15:31:49
Data modyfikacji: 2017-07-31 15:33:50
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.