szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Światowy Dzień Moczenia Nocnego - czas na działanie!

30 maja jest obchodzony Światowy Dzień Moczenia Nocnego. To problem, który dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem. Rozpoznanie jego jest wciąż niewielkie i trudne ze względu na lekceważenie objawów ze strony rodziców oraz brak należytej uwagi ze strony lekarza.

 

Wczesna diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania w zakresie moczenia nocnego, może uchronić dziecko przed zaburzeniami sfery emocjonalnej i społecznej oraz ewentualnymi wadami rozwojowymi w obrębie układu moczowego.

 

Wstydliwy problem


Z dolegliwościami moczenia nocnego najtrudniej radzą sobie dzieci w wieku szkolnym, ponieważ wykazują one wysoką potrzebę akceptacji samego siebie, jak i przez grupę rówieśniczą. Obawiając się reakcji rówieśników nie uczestniczą w wyjazdach grupowych takich jak kolonie, obozy czy „zielone szkoły”, które wiążą się z noclegiem. Złe relacje z rówieśnikami mogą pogłębiać u dziecka poczucie niższej wartości. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, iż według badań przeprowadzonych z użyciem Skali Postaw Dziecka Wobec Choroby (CATIS), dzieci moczące się czują się bardziej chore i ograniczone przez swoją chorobę niż dzieci z astmą czy chorobą serca.

 

Ważne wytyczne


W Polsce od kilku lat podejmowane są, przez środowiska lekarzy oraz pacjentów, działania  mające na celu zapewnienie dzieciom  odpowiednio wczesnej pomocy, zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami oraz aktualną wiedzą medyczną.

Celem ujednolicenia zasad dotyczących diagnostyki i leczenia dzieci z moczeniem nocnym Grupa Ekspertów, powołana przez Ministra Zdrowia, opracowała „Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy”. Standardy te w ostatnim czasie zostały dostosowane do zaleceń medycznych w oparciu o najnowsze badania kliniczne oraz doświadczenia wynikające z praktyki lekarskiej, poprzez skrócenie okresu wspomagająco-motywującego poprzedzającego leczenie farmakologiczne z trzech do jednego miesiąca. Ministrowi Zdrowia pozostaje jeszcze dokonanie analogicznej poprawki w zapisie refundacyjnym preparatu desmopresyna, aby umożliwić dzieciom z moczeniem nocnym otrzymanie właściwej pomocy w możliwie krótkim czasie. Obecny brak zmiany tego zapisu nie pozwala lekarzom na leczenie dzieci zgodnie z aktualnymi „wytycznymi”.


W ramach Obchodów Światowego Dnia Moczenia Nocnego na stronie www.suchyporanek.pl, w dniach 23 maja do 06 czerwca, dostępny będzie czat z ekspertem, który odpowie na każde pytanie związane z tematyką moczenia nocnego u dzieci.
 

źródło: Informacja prasowa D&D Communication
Data dodania: 2017-05-23 12:05:48
Data modyfikacji: 2017-05-23 17:03:40
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.