szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Światowy Dzień Osteoporozy – jak zapobiegać?

Osteoporoza to przewlekłe, upośledzające schorzenie, dotykające przede wszystkim kobiet po menopauzie. Obniżona gęstość kości wiąże się z podwyższonym ryzykiem złamań – częstą przyczyną niepełnosprawności, zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku. Szacuje się, że życiowe ryzyko złamania kości z powodu osteoporozy u kobiet wynosi aż 46,6 proc.

 

Osteoporoza przez długi czas pozostaje utajona. Pierwszym zewnętrznym objawem jest zmniejszenie wzrostu o 3 cm lub więcej. Ważne jest więc regularne mierzenie wzrostu po skończeniu 50. roku życia. Choroba jest ponadto bezbolesna. Ból pojawia się dopiero w momencie złamania i często właśnie wtedy pacjent dowiaduje się o schorzeniu. Złamania najczęściej występują w następujących miejscach: kręgosłup, szyjka kości udowej oraz nadgarstki. Może powodować je banalny uraz, który nie zaszkodziłby zdrowym kościom.


Złamań z powodu osteoporozy można uniknąć dzięki uprzedniemu wykryciu choroby i jej skutecznemu leczeniu. W 2010 r w Polsce było 2 mln chorych na osteoporozę, a tylko 10 proc. było z tego powodu leczonych, duża część osób chorych doznała złamań. Konsekwencje złamań osteoporotycznych są groźne i niedoceniane. Zwłaszcza w wieku podeszłym stanowią poważną przyczynę niesprawności, kalectwa, a nawet śmierci. Największym problemem jest brak społecznej świadomości zagrożenia i upowszechnienia medycznych standardów postępowania.


Helena Norowicz, ambasadorka idei „75plus sprawność i samodzielność” namawia kobiety do samodzielnej oceny ryzyka osteoporozy i złamań kości z tego powodu. Zadanie to ułatwi odpowiedź na pytania, wzorowane na testach szwajcarskiej International Osteoporosis Foundation oraz francuskiej organizacji AFLAR (Association Française de Lutte Antirhumatismale). Warto zachęcić pacjentki do samodzielnego przeprowadzenia testu.


Pytania:
1. Czy masz powyżej 50 lat?
2. Czy pijesz więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie?
3. Czy palisz tytoń?
4. Czy masz szczupłą sylwetkę, a Twój wskaźnik masy ciała (BMI) jest poniżej 19?
5. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przyjmować doustnie kortykosteroidy przez dłużej niż trzy kolejne miesiące?
6. Czy cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów?
7. Czy któreś z Twoich rodziców w przeszłości doznało złamania w obrębie kręgosłupa, złamania biodra lub miało bardzo przygarbione plecy?
8. Czy kiedykolwiek wystąpiło u Ciebie złamanie nadgarstka lub kości udowej w wyniku niewielkiego uderzenia?
9. Czy Twój wzrost zmniejszył się o ponad 3 cm?

 

Powyższe pytania dotyczą czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy i jej skutków. Odpowiedzi na „tak” nie muszą oznaczać występowania osteoporozy. Jednak w razie nawet jednej odpowiedzi twierdzącej, przy wieku ponad 50 lat, pacjentka powinna zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu rozważenia diagnostyki osteoporozy i podjęcia kroków zaradczych.

 

źródło: Informacja prasowa PRIMUM PR
Data dodania: 2017-10-19 14:34:38
Data modyfikacji: 2017-10-19 14:34:38
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.