szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Delegowanie – sposób na pracę dla pielęgniarek w UE

Pielęgniarki, które chcą wyjechać do pracy za granicę, zazwyczaj działają na własną rękę lub korzystają z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Obecnie jest jednak nowa, znacznie pewniejsza szansa na legalną pracę w placówkach medycznych na terenie Unii Europejskiej.

 

Emigracja zarobkowa pielęgniarek to temat gorący i bardzo często poruszany. Na ich wyjazdach tracą nie tylko placówki medyczne, lecz przede wszystkim pacjenci. Ale nie ma w tym nic dziwnego, że wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy chcieliby pracować w jak najlepszych warunkach i za godziwe pieniądze.

 

To, czego pracodawcy w Polsce często nie są w stanie zapewnić, gwarantowane jest w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie zapotrzebowanie na personel medyczny jest ogromne.

 

Od 1996 roku działa Dyrektywa 96/71/WE ustanowiona przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Dotyczy ona delegowania pracowników w ramach świadczenia usług w krajach Unii Europejskiej. Na jej podstawie osoba zatrudniona przez polskiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę ma możliwość wyjazdu na czasowy kontrakt do pracy za granicę.

 

Dzięki dyrektywie delegowani pracownicy mają zagwarantowane takie same warunki pracy, jakim podlegają ich zagraniczni koledzy po fachu, w zakresie m.in.:
- minimalnych stawek płacy (wraz ze stawką za nadgodziny),
- maksymalnych okresów pracy i minimalnych okresów wypoczynku,
- minimalnego wymiaru płatnych urlopów.

 

Wyjazdy do pracy w ramach delegowania są atrakcyjnie nie tylko ze względu na znacznie lepsze wynagrodzenie niż w Polsce.

 

Pracownik pomimo wykonywania pracy za granicą, nadal jest zatrudniony u polskiego pracodawcy z tytułu umowy o pracę. Powrót do kraju jest więc równoznaczny z powrotem do pierwotnego miejsca pracy.

 

Do tej pory delegowanie personelu było najczęściej stosowane w prywatnych firmach, działających głownie w branży budowlanej. Szpitale państwowe, domy opieki społecznej czy ośrodki prywatne nie brały takiej opcji pod uwagę.

 

Tymczasem umożliwienie personelowi medycznemu czasowych wyjazdów do pracy w krajach UE z ramienia polskiej placówki może przynieść obopólne korzyści.

 

Delegowanie może okazać się skuteczną szansą na zatrzymanie dobrych pracowników, którzy po zrealizowaniu kontraktu zagranicznego, wrócą do pierwotnego miejsca pracy.

 

Nie można zapomnieć również, że taki wyjazd jest dla pracownika niebywałą szansą na rozwój i podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w szkoleniach, projektach naukowych czy też kontakt z nowoczesnym sprzętem medycznym.

 

Najważniejszą zaletą wyjazdu pracowników w ramach delegowania jest stabilność zatrudnienia. Pielęgniarka za granicą świadczy usługi przez określony czas, a następnie wraca do pierwotnego miejsca pracy. Przez cały ten okres ma odkładane składki ubezpieczeniowe oraz zdrowotne w Polsce.

 

Nie bez znaczenia jest również możliwość zdobycia cennego doświadczenia w renomowanych placówkach i międzynarodowym środowisku.

 

Przede wszystkim kuszą jednak bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Oddelegowany pracownik ma prawnie zagwarantowane wynagrodzenie o wartości stawek minimalnych obowiązujących w danym państwie. Nawet kilkumiesięczny wyjazd może stanowić świetną szansę na podreperowanie domowego budżetu.

 

Pielęgniarki, które wyjeżdżają na własną rękę, najczęściej wybierają Wielką Brytanię, Niemcy lub Norwegię. Są jednak kraje, w których zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny jest jeszcze większe. Francja, Belgia czy Luksemburg – to właśnie tam przygotowanych jest wiele miejsc pracy dla wykwalifikowanego personelu medycznego, również z Polski.

 

Pielęgniarki, a także fizjoterapeuci, lekarze czy opiekunowi medyczni mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w prywatnych i państwowych szpitalach, klinikach, domach opieki społecznej itd.

 

Program współpracy polskich placówek medycznych z zagranicznymi jest rozwiązaniem, które może wpłynąć pozytywnie na sytuację służby zdrowia zarówno pod względem finansowym, jak i wizerunkowym.

 

Pielęgniarki będą miały okazję poprawić nieco swoją sytuację materialną za sprawą kilkumiesięcznych kontraktów zagranicznych. Jednocześnie nie są zmuszone do podejmowania trudnych decyzji związanych z opuszczeniem kraju na stałe.

 

Będę mogły zrobić to czasowo, pracując przez pewien okres w zagranicznej placówce, bez koniczności wprowadzania radykalnych życiowych zmian.

 

Korzyści finansowe osiąga również szpital, który deleguje swój personel, gdyż dzięki współpracy z zagranicznym partnerem może wpłynąć na poprawę budżetu placówki. Wiąże się to również z koniecznością znalezienia nowych pracowników na miejsce czasowo oddelegowanych pielęgniarek, co przyczyni się do polepszenia sytuacji na rynku pracy w sektorze medycznym.

 

Opisane działania są wdrażane przez program MEDIREN, który już teraz jest na etapie negocjacji ze szpitalami we Francji i Niemczech.


Szczegłowe informacje można znaleźć również na stronie: www.mediren.eu

 

Data dodania: 2014-05-09 15:18:59
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.Komentarze

delegacje

Delegacje delegacjami, a co z ubezpieczeniem podczas wyjazdu? http://bigportal.pl/2018/10/31/ubezpieczenie-na-zycie-jak-wybrac-czym-sie-kierowac/

REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.