szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Nowe stypendia Narodowego Centrum Nauki

W sumie 175 milionów złotych na projekty badawcze, staże i stypendia doktorskie mogą otrzymać naukowcy w konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Programy Maestro 4, Harmonia 4, Fuga 2 i premierowa Etiuda 1 już czekają na zgłoszenia uczonych. Nowością wśród ogłoszonych konkursów jest Etiuda, czyli konkurs o stypendia doktorskie.

 

W ramach konkursu NCN przyzna 100 stypendiów o łącznej wartości 10 mln zł. Stypendyści otrzymają po 3 tys. zł miesięcznie w czasie przygotowywania rozprawy doktorskiej, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

 

Mogą w nim brać udział badacze, którzy jeszcze nie mają stopnia doktora, ale mają już otwarty przewód doktorski w polskiej jednostce naukowej lub otworzą go do 30 czerwca 2013 r.

 

Jednym z warunków otrzymania stypendium z NCN jest zaplanowanie odbycia stażu trwającego od 3 do 6 miesięcy w wybranym zagranicznym ośrodku naukowym. NCN pokryje koszty związane z podróżą do ośrodka zagranicznego i pobytem na miejscu. Stypendysta musi uzyskać stopień doktora w ciągu roku po zakończeniu pobierania stypendium.

 

„Mam nadzieję, że nasze stypendia będą interesującą ofertą dla młodych naukowców. Pomogą im w szybkim zakończeniu przewodu doktorskiego z jednej strony, a z drugiej, dzięki obligatoryjnemu stażowi zagranicznemu, stworzą szansę na lepszy start kariery naukowej” – podkreśla przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michał Karoński.

 

Fuga to kolejna edycja konkursu na staże podoktorskie, przeznaczonego dla badaczy rozpoczynających swoje kariery. Do zdobycia jest 25 milionów złotych na realizację 50 staży.

 

„Konkursy Etiuda i Fuga są wyjątkowe w naszej ofercie. W drugim etapie oceny zapraszamy wybranych przez zespoły ekspertów kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Dzięki temu mamy możliwość bardziej wnikliwej oceny oraz zwiększamy szansę na wybór tych naprawdę najlepszych” – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Do konkursu kwalifikują się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora w latach 2008-2012 lub otrzymają ten stopień do 30 czerwca 2013 r. Staż finansowany przez NCN może trwać od roku do trzech lat.

 

W konkursie Harmonia można starać się o pieniądze na realizację badań w ramach współpracy międzynarodowej, np. przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze międzynarodowych urządzeń badawczych lub w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych. W puli konkursowej znajduje się 40 milionów złotych.

 

Maestro to konkurs skierowany do doświadczonych naukowców prowadzących pionierskie badania naukowe. NCN sfinansuje projekty o budżecie od 500 tys. do 3 milionów złotych. W sumie na jego realizację przeznaczy 100 milionów złotych.

 

Uczeni, którzy chcą wziąć w nim udział, powinni mieć co najmniej stopień naukowy doktora. Dodatkowo, w ciągu ostatnich 10 lat powinni m.in. opublikować co najmniej pięć publikacji w renomowanych czasopismach naukowych polskich lub zagranicznych, kierować realizacją co najmniej dwóch projektów badawczych.

 

W tej edycji konkursu wprowadzono dodatkowy warunek: w projekcie należy uwzględnić stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy dla przynajmniej jednej osoby ze stopniem doktora oraz przynajmniej jednego doktoranta.

 

Wnioski należy złożyć za pośrednictwem systemu OSF do 15 marca 2013 r. Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na stronie www.ncn.gov.pl.

 

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Data dodania: 2013-01-02 09:29:03
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.