szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Badania kliniczne

Pielęgniarki i pielęgniarze z doświadczeniem w badaniach klinicznych poszukiwani... Czy brytyjskiej pielęgniarce „opłaca się” odpowiedzieć na ogłoszenie tej treści? Jaka jest jej rola w takich badaniach? I jaką wiedzą oraz stażem zawodowym musi się wykazać?

 

Badania kliniczne są prowadzone w każdej dziedzinie medycyny. Pielęgniarki biorą w nich udział zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Pytamy więc naszego brytyjskiego korespondenta o tę właśnie kwestię. Tym bardziej że oprócz pracy na oddziale ma doświadczenie także w tej dziedzinie.
 
Co musi zrobić pielęgniarka, żeby uczestniczyć w badaniach klinicznych?
 
Na początek przyda się troszkę szczęścia. Istnieje wiele instytucji prywatnych i publicznych, które rekrutują pielęgniarki do badań klinicznych. Firmy farmaceutyczne, uniwersytety medyczne, szpitale – tam należy szukać okazji do zatrudnienia. Praca na oddziale o specyfice, w jakiej prowadzone są badania, jest mile widziana. Konieczna jest też znajomość języka angielskiego, a przynajmniej jego podstaw. Nie zawsze doświadczenie w pracy naukowej jest konieczne – większość firm czy instytucji gwarantuje tego typu szkolenie.
 
Jakimi cechami powinien charakteryzować się kandydat?
 
Przede wszystkim dobrą organizacją pracy, dokładnością, starannością o detale, komunikatywnością. Jest to stanowisko bardzo samodzielne, więc pielęgniarka biorąca udział w badaniach klinicznych nie powinna obawiać się podejmowania decyzji, musi się szybko uczyć i wykazać się chęcią ciągłego kształcenia.
 
Jaki jest udział brytyjskiej pielęgniarki w takich badaniach?
 
Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii odgrywają ogromną rolę w badaniach klinicznych, wręcz kluczową. Często to one są koordynatorami, zajmują się rekrutacją, administracją, rozwiązują problemy albo nadzorują dany problem.
 
Czy to znaczy, że zależy od nich więcej niż od polskich pielęgniarek?
 
Podział obowiązków w Polsce jest nieco inny niż tutaj. Zależy to od miejsca pracy i podejścia pracodawcy. W Polsce wciąż brakuje szkoleń dla pielęgniarek chcących pracować przy badaniach klinicznych. Muszą się one kształcić same na podstawie literatury dostępnej w internecie lub bibliotekach. Tutaj funkcja pielęgniarek w badaniach klinicznych jest bardzo sformalizowana, opisana. Organizuje się dla nich wiele szkoleń, kursów, kierunków studiów. Łatwiej jest więc zostać koordynatorem, managerem projektu czy być odpowiedzialnym za kliniczno-etyczne aspekty prowadzenia badań. Ja miałem okazję uczestniczyć w projektowaniu protokołu badania, pisać części protokołu, sporządzać informacje dla pacjenta, odpowiadać na listy do komisji etycznej itp.
 
Jakie czynności w ramach badań klinicznych może wykonywać pielęgniarka?
 
Takie same jak wykonuje na oddziale. Podawać leki czy to doustnie, czy dożylnie z tą jednak różnicą, że są to leki w większości niezarejestrowane. Ryzyko powikłań, nieznanych skutków niepożądanych jest więc wysokie i tego pielęgniarka musi być świadoma. Ale nie tylko leki się bada, bada się również procedury. Trzeba jednak podkreślić, że pielęgniarka pracująca przy badaniach klinicznych nie może wykonać niczego, na co nie pozwala jej prawo zawodowe.
 
Czy udział w tego rodzaju badaniach to droga do zrobienia kariery w zawodzie?
 
Jak najbardziej. I to bardzo wdzięcznej i dynamicznej kariery. Świadomość misji, pracowania na lepsze jutro, daje ogromną satysfakcję zawodową. Podobnie jak pokonywanie kolejnych stopni – od pielęgniarki badawczej, realizującej przyjęty protokół, po koordynatora badań, kierownika zespołu, aż do kierownika ds. klinicznych. Ja dwa miesiące temu otrzymałem swój pierwszy awans na „starszego” pielęgniarza i kierownika zespołu pielęgniarskiego oraz koordynatora ośrodka. To ogromnie satysfakcjonujące.
 
Nie sposób uciec od tego pytania – ile średnio może zarobić pielęgniarka biorąca udział w badaniach klinicznych? Od czego może zależeć jej wynagrodzenie? Czy ma związek z rodzajem wykształcenia, czynnościami, które wykonuje, stażem (nabytymi umiejętnościami) w uprzednich badaniach?
 
Niestety, nie mogę ujawnić swojego wynagrodzenia, jednak postaram się przybliżyć troszkę realia. Pielęgniarka na oddziale pracująca na dyżurach może zarobić brutto w Wielkiej Brytanii około 25 tys. funtów rocznie (tj. ok. 1300 funtów miesięcznie na rękę). W badaniach klinicznych stawki zaczynają się od 27 tys. funtów i rosną wraz ze stażem, doświadczeniem i pełnioną funkcją. Niektóre badania wymagają dyżurów czy telefonicznych, czy w placówce szpitalnej, a to daje możliwość dodatków.
 
Jak długo może trwać kariera pielęgniarki w badaniach klinicznych? Czy może to być praca na całe życie, czy tylko na kilka-, kilkanaście lat? Jeśli tak, to co po tym okresie najczęściej robią brytyjskie pielęgniarki?
 
Jeśli chcemy robić karierę w badaniach klinicznych, to musimy się liczyć z tym, że jest to proces długotrwały. Zdobywanie kolejnych szczebli zajmuje od roku do kilku lat. Im większe doświadczenie, tym lepiej. Zdecydowanie jest to kariera na całe życie i im wcześniej się ją zacznie, tym łatwiej jest w tej funkcji się odnaleźć. Niestety, jeśli ktoś kocha oddział, to będzie mu często brakowało „atmosfery” szpitalnej. W mojej obecnej pracy 90% czasu spędzam za biurkiem.
 
Rozmowa pochodzi z Magazynu Pielęgniarki i Położnej nr 7-8/2011, a rozmawiają mgr Wojciech Kapała ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu z Pawłem Ruckim z Southampton University General Hospital
 

Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.