szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Bisfenol A - czy szkodzi ludziom?

Bisfenol A (BPA) jest substancją egzogenną, składnikiem większości żywic epoksydowych używanych do powlekania wielu rodzajów pojemników na żywność i napoje.  

 

Jest to związek, o którym większość ludzi nigdy nie słyszała, mimo że jego roczna produkcja przekracza 2 miliony ton. Jest to jeden z najszerzej produkowanych związków chemicznych na świecie.  

 

Dostaje się do organizmu człowieka z jedzeniem, napojami, wodą pitną z rur plastikowych, produktami dentystycznymi, podczas wdychania kurzu, a nawet drogą przezskórną.  

 

Coraz więcej danych świadczy o tym, że nie jest to substancja biologicznie obojętna. Istnieją doniesienia o działaniu estrogenopodobnym, pojawiają się obawy o hepatotoksyczność, upośledzenie czynności wysepek trzustkowych, powodowanie otyłości, chorób układu krążenia.  

 

Autorzy przeprowadzili skomplikowaną analizę statystyczną danych z rejestru NHANES 2003-2004 (National Health and Nutrition Examination Survey). Przeanalizowano dane od 1455 osób dorosłych, u których dostępne były wyniki stężenia kreatyniny i BPA w moczu.  

 

Wyniki analizy regresji skorygowano dla wieku, płci, przynależności etnicznej, wykształcenia, palenia tytoniu, indeksu masy ciała, obwodu brzucha, i stężenia kreatyniny w moczu.  

 

W analizowanej grupie oceniono występowanie chorób przewlekłych, zaburzeń czynności wątroby, wysepek trzustkowych, cech zapalenia oraz nieprawidłowości w zakresie lipidogramu.  

 

Stwierdzono, że wyższe stężenia BPA wiążą się z częstszym występowaniem chorób dotyczących układu krążenia (iloraz szans 1,39; 95 proc. przedział ufności 1,18-1,63; p=0,001).  

 

Podobną zależność stwierdzono dla cukrzycy (iloraz szans 1,39; 95 proc. przedział ufności 1,21-1,60; p<0,001), ale nie dla innych ocenianych chorób przewlekłych.  

 

Wyższe stężenia BPA korelowały również z przekroczonymi normami gamma-glutamylotransferazy i fosfatazy alkalicznej, co sugeruje toksyczność BPA dla wątroby.  

 

Autorzy twierdzą, że w badanej populacji zwiększone stężenie BPA wiąże się ze zwiększoną chorobowością, zwłaszcza z powodu zaburzeń ze strony układu krążenia, cukrzycy i zaburzeń funkcji wątroby.  

 

Wskazane jest szybkie przeprowadzenie szeroko zakrojonych prospektywnych badań, oceniających m.in. różne drogi ekspozycji na BPA.

 

***

Iain A. Lang i wsp. Association of urinary bisphenol A concentration with medical disorders and laboratory abnormalities in adults  

 

Link: JAMA 2008;300:1303  

 

Źródło: Serwis Vademecum - Press

Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.