szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Czy się różni HIV od AIDS

Zanim odkryto wirusa HIV (Human Immunodeficiency Virus)  opisane zostały przypadki nietypowych chorób występujące u osób, u których wcześniej nie występowały – młodych, bez „historii choroby”. Był to mięsak Kaposiego oraz oporne na leczenie zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis carinii. Pierwsze przypadki tej nieznanej wówczas choroby wystąpiły  w grupach osób homoseksualnych i stosujących narkotyki, początkowo opisywano je w Stanach Zjednoczonych.  Szybko jednak zaczęły pojawiać się informacje o wystąpieniu w/w chorób w innych krajach, jak również w innych grupach ludzi, w tym u mających wcześniej transfuzje krwi, czy u dzieci. Zespól objawów po raz pierwszy nazwano AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) na konferencji w lipcu 1981 roku. W maju 1983 roku francuscy naukowcy ogłosili odkrycie nowego wirusa być może odpowiedzialnego za wywoływanie AIDS. (dzisiaj wiadomo, że przypadki zachorowań wywołanych przez HIV występowały od lat siedemdziesiątych).


Obecnie mówimy o ogólnoświatowej epidemii, najwięcej przypadków występuje w Afryce (w niektórych krajach nawet do 25% populacji jest zarażonej wirusem) i krajach byłego Związku Radzieckiego (dane na temat występowania AIDS i zakażeń HIV są przybliżone, ponieważ w krajach, gdzie występują przeprowadzenie dokładnych badań jest trudne).


Wirus HIV przenosi się przez kontakty seksualne, krew (również w czasie transfuzji, ale  każda krew  jest poddawana badaniom w kierunku obecności wirusa więc ryzyko obecnie jest niewielkie), z matki na dziecko w okresie okołoporodowym oraz w czasie karmienia piersią. Zakaźne mogą też być płyny ustrojowe- płyn mózgowo-rdzeniowy, preejakulat, sperma, wydzielina pochwy, mleko kobiece. Osoba będąca nosicielem wirusa może zakażać innych już po około dwóch tygodniach od zarażenia.


2 do 4 tygodni od zarażenia się wirusem występuje tzw. ostry zespół retrowirusowy. Jego objawy przypominają grypę i są to: gorączka, bóle stawów i mięśni, gardła, może wystąpić biegunka, nudności, owrzodzenia błon śluzowych oraz objawy neurologiczne. Po kolejnych 1-4 tygodniach objawy zanikają. Po 1-3 miesiącach od zakażenia wykryć można przeciwciała przeciwko wirusowi we krwi. Czas od zakażenia do wystąpienia AIDS jest różny i zależy od wielu czynników, w tym wieku, stanu zdrowia, w jaki sposób doszło do zakażenia. Średni okres przeżycia od zakażenia wynosi około 10 lat. Nie ma skutecznego w 100% leczenia, stosowane leczenie ogranicza namnażanie się wirusa.

 

Wirus HIV niestety powoduje również zakażenie poekspozycyjne u pracowników medycznych. Z opisanych na świecie przypadków największą grupę stanowią pielęgniarkia. W Polsce potwierdzono jeden przypadek pielęgniarki, zarażonej wirusem.

 

Więcej min. na: www.aids.gov.pl, www.avert.org (anglojęzyczna)
 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-06-13 19:58:35
Data modyfikacji: 2020-07-06 18:04:06
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.