szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Do góry nogami

Pielęgniarstwo w Australii i Nowej Zelandii należy do czołówki pielęgniarstwa światowego, a pielęgniarki i pielęgniarze z tych krajów łatwo mogą znaleźć pracę w krajach takich, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, czy Kanada. Czy równie łatwo pracę w zawodzie znajdą osoby z innych krajów w Australii, czy na Nowej Zelandii?


Od wielu lat na świecie obserwuje się migrację w środowiskach medycznych. Dotychczasowe zasady, że migrują głównie osoby z krajów biedniejszych do bogatszych, tzw. migracja ze wschodu na zachód, czy z południa na północ ustępuje innej, że przemieszczają się te osoby, które chcą zobaczyć i przeżyć na własnej skórze, jak się żyje i pracuje gdzie indziej. No właśnie, czy pielęgniarka z Polski, która zechce popracować w krajach na południowej półkuli ma szansę na wyjazd, czy musi on pozostać w sferze marzeń?


Nowa Zelandia, Aotearoa „kraj długiej białej chmury” to niewielkie państwo zamieszkane przez około 4 mln ludzi, z czego ludność rdzenna to tylko 300 tysięcy, pozostali to przybysze z innych krajów. Państwo położone na dwóch głównych wyspach północnej i południowej, a jego stolicą jest jednocześnie największe miasto Wellington. Nowa Zelandia znana jest z niezwykłych widoków, malowniczych gór, turkusowych wód oblewających wyspy, ogromnej ilości owiec (ich ilość jest dziesięciokrotnie większa niż ludzi!)… no ale powróćmy do pielęgniarstwa.


Początki pielęgniarstwa nowozelandzkiego sięgają początków XX wieku, z edukacją opartą na szkołach przyszpitalnych. Reforma tego systemu odbyła się w latach 70, kiedy to rozpoczęto edukację w szkołach wyższych, obecnie szkolenie trwa trzy lata, program przewiduje połowę tego czasu na teorię i drugą na praktykę.


Rejestracja pielęgniarek/pielęgniarzy odbywa się w Nursing Council of New Zealand - NCNZ (izba pielęgniarska). Według standardów NCNZ aby uzyskać kwalifikacje pielęgniarskie należy ukończyć trzyletnią szkołę pielęgniarską i zdać egzamin dla pielęgniarek zaakceptowany przez NCNZ. Pielęgniarki spoza Nowej Zelandii chcące uzyskać rejestrację muszą przede wszystkim zarejestrować się w izbie. W tym celu należy złożyć komplet wypełnionych formularzy (są dostępne na stronie izby), potwierdzić wykształcenie równorzędne z wymaganym od pielęgniarek nowozelandzkich, złożyć zaświadczenie o niekaralności, złożyć zaświadczenie o przepracowaniu w ciągu ostatnich trzech lat 450 godzin w zawodzie potwierdzone przez pracodawcę, wykazać się sześćdziesięcioma godzinami odbytych szkoleń zawodowych w ciągu ostatnich trzech lat.

 

Wymagane jest również potwierdzenie znajomości języka angielskiego zdanym egzaminem IELTS poziom 7 we wszystkich czterech częściach (mowa, pisanie, słuchanie, pisanie) lub wyższy lub OET na poziomie B lub wyższym, oba egzaminy są ważne przez dwa lata.


Czas trwania procesu rejestracji to około dwanaście miesięcy, głównie ze względu na duże zainteresowanie pielęgniarek z innych krajów podjęciem pracy w tym kraju. Izba prosi pielęgniarki o zaczekanie z planowaniem przyjazdu i pobytu do czasu uzyskania prawa wykonywania zawodu. Pielęgniarstwo jest w czołówce zawodów pożądanych dla osób starających się o uzyskanie wizy, a więc po przejściu wszystkich procedur, co prawda długich i skomplikowanych Nowa Zelandia stoi otworem również dla polskich pielęgniarek.
 

Ciekawostka: rząd Nowej Zelandii w 2008 roku opracował specjalny program dostosowany do potrzeb rdzennej ludności kraju- Maorysów, którzy żyją często w bardzo łych warunkach, cierpią na wiele schorzeń, mają utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej. Osoby z tej grupy są zachęcane do studiowania pielęgniarstwa, otrzymują wsparcie w czasie studiów, a po ukończeniu nauki mają pracować wśród „swoich”, co pomoże w uzyskaniu ludności maoryskiej jak najlepszej opieki medycznej, bez barier kulturowych, na równych warunkach, jak pozostała ludność kraju.
 

Kiedy myślimy Australia widzimy wielki kontynent pokryty czerwoną ziemią, kangury, operę w Sydnej, Wielką Rafę. Ten kraj również jest bardzo przychylny dla pielęgniarek przybywających z innych krajów.


Instytucja regulująca pielęgniarstwo i wydająca prawo wykonywania zawodu to Nursing and Midwifery Board of Australia. Jej główne zadania to: rejestracja studentów i osób wykonujących zawód pielęgniarki i położnej, rozwijanie standardów zawodowych, opisywanie ścieżek postępowania, rozwiązywanie skarg pacjentów/pracodawców, rejestrowanie pielęgniarek spoza Australii, sprawdzanie ich wykształcenia i kompetencji.

 

Pielęgniarki chcące wykonywać zawód na terenie kraju muszą obowiązkowo dokonać rejestracji, której koszt wynosi 115 dolarów australijskich. Wymagania zawodowe i językowe stawiane pielęgniarkom ubiegającym się o rejestrację w australijskiej izbie pielęgniarek i położnych są zbliżone do wymagań Nowej Zelandii, zostały opisane pod postacią pięciu kryteriów: identyfikacja osoby ubiegającej się o rejestrację, wymagania językowe, spełnienie wymogów poziomu edukacji, potwierdzenie wykonywania zawodu w obecnym miejscu zamieszkania, zdolność do wykonywania zawodu zgodnie ze standardami przyjętymi w Australii.


Ciekawostka: jeszcze do niedawna do pielęgniarek i pielęgniarzy w Australii  zwracano się „sister”, jednak obecnie termin ten wydaje się „staromodnym” ,  zwrotem obecnie używanym jest „nurse”, czyli po prostu pielęgniarka, ale preferowane jest zwracanie się do pielęgniarek i pielęgniarzy po imieniu.

 

Źródło: http://www.moh.govt.nz/nursing; http://www.nursingmidwiferyboard.gov.au/

 

 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-08-14 22:28:38
Data modyfikacji: 2020-07-02 08:04:22
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.