szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Gorączka sobotniej nocy….

Choroby przenoszone drogą płciową, czyli przez kontakty seksualne są narastającym problemem na całym świecie, również w Polsce. Grupą najbardziej narażoną są młodzi ludzie pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, ale oczywiście nie tylko w tej grupie występują.

Lato, wakacje niestety sprzyjają rozprzestrzenianiu się tych chorób dlatego niezwykle ważna jest świadomość całego społeczeństwa na temat zagrożenia, jak również wiedza, jak się przed nimi chronić. Doradzanie zachowania zdrowego rozsądku i zimnej krwi nie zawsze jest skuteczne.


Chlamydioza, to bardzo powszechna, występująca na całym świecie i prowadząca do poważnych powikłań choroba wywoływana przez bakterię chlamydia trachomatis. Okres wylęgania choroby trwa do ośmiu tygodni. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, szczególnie u kobiet, u których wywołuje zapalenie cewki moczowej i kanału szyjki macicy, u mężczyzn zapalenie cewki moczowej.
Objawy: u mężczyzn jest to wyciek z cewki moczowej o niewielkim lub średnim natężeniu, pieczenie, swędzenie w tej okolicy, następstwem jest zapalenie najądrza mogące być przyczyną niepłodności. U kobiet objawy mogą nie występować, ale może pojawić się pieczenie przy mikcji, bóle w dole brzucha, bóle w czasie stosunku, upławy. Konsekwencje zakażenia u kobiet to zapalenie jajowodów, z wtórną niedrożnością i niepłodnością.


Kiła – syphilis – lues jest kolejną dość powszechnie występującą chorobą przenoszoną drogą płciową, szczególnie w grupie osób w wieku 18-25 lat. Sprawcą jest bakteria krętek blady. Pierwsze objawy występują po 2 do 4 tygodni, w miejscu wniknięcia krętków do organizmu pojawia się guzek, który ulegnie owrzodzeniu (jest to tzw. zmiana pierwotna),  powiększeniu mogą ulec pobliskie węzły chłonne. Zmiana ta zagoi się nawet bez leczenia. Jest to I okres choroby. Po kolejnych 8-10 tygodniach na skórze pojawia się wysypka – plamki lub grudki, jeśli i ten objaw zostanie przegapiony wysypka zniknie, a choroba przejdzie w fazę bezobjawową.
Po dwóch fazach, w których występują objawy choroba przechodzi w okres bezobjawowy, ale proces chorobowy toczy się w układzie nerwowym, krążenia, narządach wewnętrznych, kościach, na skórze. Nie leczona kiła prowadzi do zaawansowanych, często nieodwracalnych zmian w organizmie.
Najbardziej zaraźliwa choroba jest w fazie pierwszej i drugiej, gdy na skórze i błonach śluzowych występują zmiany. W okresie bezobjawowym ryzyko jest niższe, ale nadal istnieje. Kiła późna nie jest zakaźna dla partnerów seksualnych.


Wirus HPV (Human Papilloma Virus) w ostatnich latach stał się “popularny” za sprawą wprowadzenia szczepionek uodparniających na zakażenie i ogólnopolskich akcji mających na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat wirusa . Wirusy z tej grupy (jest ich około 100) wywołują min. zmiany na skórze- brodawki, kurzajki. Wirusy przenoszone drogą płciową powodują kłykciny kończyste- miękkie, wilgotne  grudki, pojawiają się pojedynczo lub jako skupisko grudek w jednej okolicy. Niektóre typy wirusa są onkogenne, oznacza to, że zakażenie wirusem może prowadzić do powstania raka szyjki macicy. Kobieta, u której wykryto zakażenie musi być pod stałą kontrolą w kierunku zmian nowotworowych (regularne wykonywanie badania cytologicznego), dla wirusa HPV nie ma w tej chwili leczenia swoistego.

 

Rzeżączka to choroba wywoływana przez dwoinkę rzeżączki- Neisseria gonorrhoeae, przenoszona  przez kontakty seksualne. Okres wylęgania choroby od kontaktu to 3-6 dni u mężczyzn, 7-14 dni u kobiet. Pierwsze objawy u mężczyzn to wyciek biało-żółtej wydzieliny z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Nie leczone objawy mogą się zmniejszać i przejść z zakażenie przewlekłe, u kobiet objawy mogą być słabo nasilone, ale choroba rozwija się prowadząc do zapalenia jajowodów, czasem jajników, konsekwencją nieleczonej rzeżączki może prowadzić do niepłodności.


Rzęsistkowica wywoływana przez Trichomonas vaginalis, jest chorobą przenoszoną przez kontakty seksualne, ale może zostać przeniesiona też przez używanie wspólnych przedmiotów codziennego użytku, np. ręczników, czy innych przyborów toaletowych.  Zakażenie rzęsistkiem powoduje u kobiet zapalenie pochwy, cewki moczowej, pęcherza, u mężczyzn zapalenie cewki, pęcherza i gruczołu krokowego. Cechą charakterystyczną zakażenia rzęsistkiem u kobiet są bardzo obfite, pieniące upławy, pieczenie, świąd, ból, niektóre kobiety mogą jednak nie mieć aż tak nasilonych objawów. Rzęsistkowica u mężczyzn przebiega  zazwyczaj łagodnie i może ustępować bez leczenia.
 

 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-06-13 18:25:35
Data modyfikacji: 2020-07-07 16:40:46
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.