szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

IV Konferencja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego

W dniach 4-5 kwietnia 2011 odbyła się IV konferencja naukowo-szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego. Myślą przewodnią poruszanych tematów były „Stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych” opracowane zgodnie z najnowszymi  wytycznymi  Resuscytacji 2010.   

W tym roku miejsce konferencji było nietypowe – romantyczny XIV wieczny Zamek Ryn. Współorganizator  konferencji to  Uniwersytet Warmińsko Mazurski z Olsztyna oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie.
W czasie uroczystego otwarcia konferencji Prezes PTPR mgr  Marek Maślanka oraz prof. UWM dr hab. med. Jadwiga Snarska uroczyście przywitali zaproszonych gości, w osobach:                   Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia  Jolanta Skolimowska, Dziekan prof. Wojciech Maksymowicz,

prorektor ds. kształcenia prof. Wojciech Janczukowicz,

Kapelan Służb Ratowniczych w Polsce ksiądz prałat Henryk Błaszczyk,                                 Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego mgr inż. Marek Myszkowski
Patronat honorowy nad konferencją objęli:  Minister Zdrowia Pani Ewa Kopacz,                             Wojewoda województwa Warmińsko Mazurskiego pan Marian Podziewski,                                      

Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego pan Jacek Protas,                                               

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych Pani Elżbieta Buczkowska,                                                           

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  prof. Józef Górniewicz


Przedstawiony został Komitet Naukowy który merytorycznie czuwał nad przebiegiem wykładów, a zaproszeni do niego goście to elita najlepszych specjalistów w różnych dziedzinach.
Prawdziwie kwietniowa pogoda wymuszała modyfikacje programu tak, że prezentacja śmigłowca Eurocopter EC 135 odbyła się zaraz po otwarciu konferencji. To prawdziwy ewenement, że helikopter przybył na konferencję, a  perfekcyjnie lądowanie na lotnisku hotelowym podziwiali wszyscy uczestnicy konferencji. Pod nadzorem zespołu Straży Pożarnej Eurocopter EC 135 bezpiecznie  i efektownie  prezentował  się na tle murów zamku krzyżackiego. Załoga śmigłowca była naszym  gościem, a uczestnicy konferencji pod fachowym okiem dyrektora ds. Medycznych LPR  lek. med. Zbigniewa Żyły mogli podziwiać helikopter. Niektórzy po raz pierwszy w życiu tak blisko i namacalnie oglądali helikopter LPR jednocześnie przekonując się, że powierzony załodze śmigłowca  pacjent  dzięki  wyszkoleniu zespołu  i wyposażeniu helikoptera jest profesjonalnie zabezpieczony  i transportowany.


Obok śmigłowca przedstawione zostały inne służby medyczne ze swymi pojazdami. Karetki, wodne pojazdy ratownicze Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia, ratownictwo motocyklowe. Spójną klamrą spajał tematy o transportach medycznych wykład Patrica Lausch MD, który opowiedział o  Międzynarodowej Organizacji Motocyklistów.


W  czasie konferencji wysłuchaliśmy wiele wykładów, które przybliżały słuchaczom problem pacjentów w stanie zagrożenia życia.  Perfekcyjnie przygotowane, a wypowiadane z lekkością i swobodą pogłębiały naszą wiedzę zgodną z najnowszymi standardami i zaleceniami PRC.
Dzień I zakończony został uroczystą kolacją, która przeciągnęła się na do godzin rannych.  Kolejny II dzień do południa poświęciliśmy na wykłady, a popołudnie na szkolenie  uczestników konferencji poprzez udział w warsztatach. Jak zwykle zajęcia praktyczne cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczestników. Warsztaty tematycznie związane były  z zabezpieczeniem pacjenta  w stanie zagrożenia życia oraz resuscytacją dorosłych i dzieci prowadzoną zgodnie z najnowszymi zaleceniami PRC.


Dowiedzieliśmy się, że zalecaną hipotermię po pozaszpitalnym NZK można praktycznie wprowadzić  bardzo wcześnie, nawet w czasie transportu pacjenta do szpitala. Ten ciekawy i aktualny temat przedstawiła pielęgniarka z Holandii, mgr Iwona Kramarz. Przygotowała dla nas  materiały naukowo- badawcze, które poparła  prezentacją  filmową o pracy ZRM w Holandii. To już tradycja, że jest ona obecna na każdej naszej konferencji, choć na stałe mieszka i pracuje w Holandii.


Praktyczne szkolenie poprzez analizę  – filmoteka  ciekawych przypadków oraz ECHO w stanach zagrożenia życia to kolejny niezwykły element wspaniale przedstawiony podczas spotkania szkoleniowego przez dr Tomasza Darochę. Nagrany z pasją materiał dzięki przychylności Krakowskiej Kliniki Chorób Serca i Naczyń Szpitala Jana Pawła II w Krakowie,  dostarczył nam niezapomnianych wrażeń, a  prezentację oglądaliśmy z zapartym tchem. Całość, nawet podkład muzyczny kompatybilnie współgrał z tematyką przedstawianych przypadków, chwilami czuliśmy się na tak, jakbyśmy sami uczestniczyli w zabiegach przeprowadzanych w Klinice.
Wieczorem zwiedzaliśmy  zamek, czując ducha historii na każdym kroku. Wspaniale przygotowane komnaty zamkowe gotyckiej budowli , do dziś tajemnicze i niezwykłe, tętnią ukrytym życiem. Rąbek tajemnic odsłaniał nam przewodnik, choć  te najbardziej skryte zagadki historii pewnie nadal są nieodkryte…


Do dyspozycji naszych gości pozostawał basen, spa, kręgielnia i bilard. Stara winiarnia w podziemiach kusiła kolekcją trunków i nastrojowymi komnatami.


III dzień od godzin rannych wypełniła sesja wykładowa, która wieńczyła naszą konferencję. Gościliśmy firmy i sponsorów, dzięki którym mogliśmy zorganizować całe przedsięwzięcie. Nasi partnerzy merytoryczni udostępnili materiały do przygotowania wykładów i warsztatów, a stoiska przygotowane przez sponsorów zachęcały do oglądania sprzętu oraz wymiany doświadczeń.
Ratownictwo medyczne to zespół ludzi współpracujących w specyficznych, a często ekstremalnych warunkach, gdzie stawką jest ludzkie zdrowe  i życie. Z dumą możemy więc powiedzieć:  gradu diverso via una – krokiem różnym, jedna drogą – zmierzamy razem, ciągle podnosząc swoje kwalifikacje, by bezpiecznie i profesjonalnie pomagać ludziom. Takie szkolenia i konferencje to również sposób nieustannej nauki i pozyskiwania nowych doświadczeń, a jednocześnie miejsce spotkania ludzi z pasją.
Wiemy, że trudno  nam będzie  znaleźć bardziej niezwy

 

kłe miejsce na kolejną konferencję, ale prawdą jest to, że o niezwykłości spotkania decyduje nie tylko gdzie, ale przede wszystkim Kto się spotyka..     Dlatego dzięki Wam, drodzy uczestnicy i dla Was przygotowaliśmy to wszystko wierząc, że widzimy się ponownie, gdzieś..  na kolejnej jubileuszowej V konferencji  Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

 

 

Źródło: Marek Maślanka
Autor: Marek Maślanka
Data dodania: 2011-05-16 21:48:04
Data modyfikacji: 2019-05-19 16:16:53
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.