szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Kim była Florencja Nightingale?

Nazwisko Florencji Nightingale jest chyba jednym z najsławniejszych na świecie, co tak naprawdę o niej wiemy, poza skojarzeniami z pielęgniarstwem?
Florencja przyszła na świat 12 maja 1840 roku w czasie podróży rodziców po Europie, imię  zawdzięcza miejscu urodzenia.


Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami wychowania w bogatej, arystokratycznej rodzinie została bardzo dobrze wykształcona, a mimo to bliscy oczekiwali od niej tylko tego, że dobrze wyjdzie za mąż, urodzi i wychowa dzieci. Dlatego życie i kariera, którą wybrała dla siebie była nie do przyjęcia przez rodzinę. W tamtych czasach osoby pielęgnujące chorych, czy rannych wywodziły się bądź z zakonów, bądź z najniższych warstw społecznych. Konflikt z rodziną zmuszał Florencję do studiowania pielęgniarstwa w ukryciu, powodował u niej depresję i dolegliwości na tle nerwowym.

 

Ostatecznie wygrała batalię z rodziną i wyjechała do Niemiec, gdzie znajomy pastor prowadził szpital i sierociniec. Mogła w końcu opiekować się chorymi i umierającymi, brać udział w zabiegach. Po powrocie do rodzinnej Anglii rozpoczyna pracę w domu opieki. Gdy w 1854 roku w Londynie wybucha epidemia cholery, dla Florencji jest to wyzwanie, całkowicie oddaje się opiece nad chorymi. Pod koniec roku zostaje wysłana na trwającą wojnę krymską, gdzie opiekuje się rannymi i chorymi, organizuje szpital i pracę pielęgniarek.


Florencja obok opieki nad pacjentami prowadziła obserwacje i statystyki, między innymi zauważyła wpływ separacji chorych na choroby zakaźne od rannych na zmniejszenie śmiertelności rannych, wprowadziła zasady higieny. Oceniono, że działania Florencji zmniejszyły śmiertelność w szpitalu polowym z 42% do 2%. W czasie pracy na wojnie krymskiej miała zwyczaj nocnych obchodów z lampką w dłoni, stąd „Pani z lampką”.


Po powrocie do Londynu nadal podnosi wiedzę, jak pielęgnować chorych, o wpływie środowiska, zagęszczenia chorych na przebieg choroby i leczenia, wpływie diety, higieny. W 1860 roku dzięki jej staraniom otwarta zostaje uważana za pierwszą na świecie szkoła dla pielęgniarek. Założeniem Florencji jest wyposażenie przyszłych pielęgniarek w wiedzę i doświadczenie potrzebne do wykonywania tej pracy. Publikuje książki związane tematycznie z opieką, jej „Notes on nursing”, czyli „Uwagi o pielęgniarstwie” stają się bestsellerem czytanym nie tylko przez pielęgniarki.
Do szkoły przy szpitalu św. Tomasza w Londynie przyjeżdżają pielęgniarki z różnych części Europy i Świata zdobywać wiedzę, są później pionierkami pielęgniarstwa w swoich krajach.


Florencja od lat 60 tych zostaje przykuta do łóżka. Przez następne lata jest jednak bardzo aktywna, uczestniczy w projektowaniu szpitali i organizowaniu opieki, ma wpływ na reformy w swoim kraju. Za szczególne zasługi zostaje uhonorowana wieloma odznaczeniami.
Umiera podczas snu w swoim domu 13 sierpnia 1919 roku.


Najbardziej niezwykła z życia Florencji jest jej intuicja pielęgniarska, ważne obserwacje i powiązania stanu zdrowia z otoczeniem, prowadzenie statystyk i wyprzedzanie swojej epoki o wiele lat. Tłem dla życia i działania Florencji Nightingale była Wielka Brytania i Świat XIX wieku, czasy, w których nie znane są jeszcze drobnoustroje chorobotwórcze ( a raczej negowane przez autorytety medyczne), śmiertelność pacjentów w szpitalach jest niezwykle wysoka, szerzy się brud i choroby zakaźne. I mimo, że od jej śmierci minęło ponad sto lat jej teorie pielęgnowania są nadal aktualne, a obserwacja chorego- którą uważała za niezbędną jest podstawą opieki pielęgniarskiej XXI wieku.
 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-05-05 00:00:00
Data modyfikacji: 2020-07-07 22:33:42
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.