szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Muzeum Florencji Nightingale w Londynie

Muzeum nestorki pielęgniarstwa znajduje się tuż obok Szpitala św. Tomasza, tego, w którym w 1860 roku powstała pierwsza na świecie szkoła dla pielęgniarek.


Z chwilą wejścia do małego, ukrytego na szpitalnym parkingu budynku muzeum wchodzimy do innego świata, świata drugiej połowy XIX wieku. Ekspozycja prowadzi od pierwszych lat Florencji, poprzez okres dorastania i wyboru drogi życiowej aż do ostatnich chwil życia.


Można zobaczyć pisane Jej ręką listy, robione przez Nią wykresy i statystyki, a nawet posłuchać nagrania z Jej głosem. Dla najmłodszych organizowane są lekcje, na których dzieciaki przenoszą się do dziewiętnastowiecznego  Londynu, mogą się przebierać w stroje, wyobrażać sobie, jak się wtedy żyło. No i oczywiście uczą się kim była Florencja Nightingale.


Dla bardziej wtajemniczonych po wyjściu z muzeum można wejść do szpitala, tej starej części pamiętającej jeszcze Florencję i początki profesji pielęgniarskiej. Szpital jest stary i trochę zniszczony, długie korytarze i chłód typowy dla starych budynków przywołują myśli o odległych czasach. Ma się wrażenie, że duch Florencji jest tam ciągle obecny, zza filarów przygląda się pielęgniarkom XXI wieku….


Więcej na stronie internetowej muzeum www.florence-nightingale.co.uk

 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-05-05 00:00:00
Data modyfikacji: 2020-07-07 22:20:08
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.



REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.