szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

NIEMIECCY PRACODAWCY CZEKAJĄ NA POLSKIE PIELĘGNIARKI

 

W maju 2011 roku Niemcy w otworzyli całkowicie swój rynek pracy dla Polaków. Dzięki temu przedstawiciele różnych zawodów z Polski mogą bez większych przeszkód znajdować legalne i stałe zatrudnienie u naszego zachodniego sąsiada. Właśnie wtedy ogromne możliwości pracy i kariery otworzyły się również dla personelu medycznego z Polski, a przede wszystkim dla wykwalifikowanych pielęgniarek.

 

Zapotrzebowanie na personel medyczny u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo duże, a niemieccy pracodawcy już od dawna wyrażają chęć zatrudniania pielęgniarek z Polski. Braki kadrowe ma nie tylko niemiecka publiczna służba zdrowia, lecz także prywatne szpitale, kliniki czy domy spokojnej starości poszukują do pracy wykwalifikowanych pielęgniarek, których brakuje wśród absolwentów niemieckich szkół.

 

Niemieccy pracodawcy oferują więc pracę dla pielęgniarek w publicznych i prywatnych szpitalach oraz sieciach wyspecjalizowanych klinik, w szpitalach uniwersyteckich , jak również w domach spokojnej starości.

 

Pracodawcy poszukują przede wszystkim wykwalifikowanych pielęgniarek z dobrą znajomością języka niemieckiego i chcą zatrudniać je u siebie na stałe, oferując umowę o pracę wraz z pełnym pakietem niemieckich świadczeń socjalnych. A co jeszcze oferują instytucjonalni pracodawcy w Niemczech polskim pielęgniarkom? To przede wszystkim stabilne zatrudnienie na etat z wynagrodzeniem podstawowym oraz wszelkimi dodatkami za pracę w niedziele, święta, nadgodziny, atkaże z trzynastą pensją.

 

To praca tygodniowa w systemie zmianowym ,przeciętnie 39 ha w tygodniu. Bardzo często niemieccy pracodawcy dają pracownikom z Polski możliwość zakwaterowania - na preferencyjnych warunkach i jeśli nie na stałe, to przynajmniej na samym początku. Niejednokrotnie niemieccy pracodawcy wspierają także swoich pracowników w doskonaleniu znajomości języka niemieckiego. Z pracą na terenie Niemiec wiążą się także niemieckie świadczenia socjalne (np. Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny), z których słynie nasz zachodni sąsiad.

 

Co w takim razie należy zrobić, by móc pracować w Niemczech na stanowisku wykwalifikowanej pielęgniarki (tzw. examinierte Krankenschwester)? Przede wszystkim należy uzyskać w Niemczech tzw. Anerkennug, czyli uznanie zdobytych w Polsce kwalifikacji zawodowych.

Aby zatem móc wykonywać swój zawód w Niemczech, trzeba spełnić określone wymogi formalne. Dotyczą one przede wszystkim odpowiedniego wykształcenia pielęgniarskiego oraz znajomości języka niemieckiego. I tutaj urzędy ds. nostryfikacji w każdym niemieckim kraju związkowym mają nieco inne wymagania odnośnie listy dokumentów, które trzeba przedłożyć starając się o uznanie kwalifikacji zawodowych. Nie mniej jednak podstawowe wymogi - niezależnie od kraju związkowego, w którym chce się pracować - dotyczą wykształcenia kierunkowego, doświadczenia zawodowego (regulowanych dyrektywą unijną 2005/36/WE) i komunikatywnej znajomości języka niemieckiego, potwierdzonej certyfikatem.

 

Szczególne znaczenie ma tutaj znajomość języka niemieckiego, gdyż niektóre urzędy wymagają nawet przedłożenia odpowiedniego certyfikatu z Polski potwierdzająco znajomość języka na danym poziomie. W większości landów jest to poziom B2 potwierdzony certyfikatem z Goehete Institut lub TELC, w landach wschonich wystarczy jedynie certyfikat a poziomie B1. Złożenie wnisku jest możliwe w danym mieście lub regionie po przedłożeniu meldunku w danym landzie bądz deklaracji od przyszlego pracodawcy o chęci zatrudnienia danego kandydata po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu. W tej kwestii również landy wschodnie wykazują wiekszą elastyczność, tutaj wystarczy jedynie potwierdzenie pisemne wnioskodawcy o jego intencji wykonywania swojego zawodu na terenie danego landu.

 

Nasza agencja przygotowuje solidnie kandydatów do procesu tzw. nostryfikacji. Jeśli Kandydat spełnia wszystkie wymogi i kwalifikuje się do tzw."automatycznego uznania", otrzymanie prawa wykonywania zawodu w Niemczech nie trwa zazwyczaj dłużej niż 1 miesiąc. Weryfikacja zdolności danego kandydata do otrzymania uznania kwalifikacji w Niemczech odbywa się przez naszego konsultanta. W przypadku oceny takowej zdolności jest możliwość zatrudnienia u niektórych klientów już na stanowisku pielęgniarskim i dostarczenia niemieckiego prawa wykonywania zawodu w przeciągu 1-2 miesięcy po rozpoczęciu pracy. Jednak nie wszyscy klienci oferuję taką możliwość. Niektórzy zatrudniają na pierwszy miesiąc lub dwa danego kandydata na stanowisku opiekuna medycznego i dopiero po otrzymaniu uznania kwalifikacji następuje zmiana umowy i zatrudnienie na stanowisku pielęgniarskim.

 

I po złożeniu wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych wraz z pozostałymi wymaganymi dokumentami oraz rzecz jasna po pozytywnym jego rozpatrzeniu dokonuje się opłaty za otrzymanie prawa wykonywania zawodu w Niemczech (od 150 do 350 euro) zależności od sytuacji kandydata oraz nakładu pracy urzędnika. A po otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia można już wykonywać pracę na terenie Niemiec jako wykwalifikowana pielęgniarka. A na taki właśnie wykwalifikowany personel medyczny czekają nasi zachodni sąsiedzi.

 

TTM Healthcare udzieli wszelkich rad osobom zainteresowanym aplikacją do Niemiec, wystarczy zalogować się na stronie www.ttmi.pl i wypełnić formularz potwierdzając, że aplikacja dotyczy niemiec. Pełne informacje otrzymasz również pod numerem telefonu: 22 252 16 72

Źródło:
Autor:
Data dodania: 2012-11-13 11:47:30
Data modyfikacji: 2019-02-23 06:31:47
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.