szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Niepokojący wzrost zachorowań na malarię

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób, które zachorowały na malarię w Wielkiej Brytanii wzrosła o 30%. Statystki dotyczą osób powracających z  krajów, gdzie występuje ryzyko zachorowania na malarię, większość z nich nie brała odpowiednich leków profilaktycznie.
Według danych WHO z 2008 roku, na około 243 miliony przypadków malarii w 2008 roku zmarło milion osób.

W ostatnich latach również w Polsce coraz więcej osób wyjeżdża do egzotycznych krajów, jak pokazują powyższe dane warto zabezpieczyć się przed wyjazdem w odpowiednie preparaty na podróż. W naszym kraju odnotowuje się około 50 przypadków rocznie zawleczonych przez osoby powracające z podróży.


Malaria - inaczej zimnica jest przenoszona głównie przez komary, ale może się zdarzyć przeniesienie choroby przez transfuzję zakażonej krwi, przeszczep od zakażonego dawcy, czy wielokrotne stosowanie tych samych igieł/strzykawek (dotyczy przede wszystkim osób zażywających narkotyki)- wywołuje ja zarodziec malarii, występuje głównie w Afryce (na południe od Sahary), Azji południowej, Ameryce Płd. Choroba rozwija się zazwyczaj w ciągu ośmiu dni po ukąszeniu przez zarażonego komara, ale może wystąpić nawet do roku od ukąszenia. Przechorowanie malarii nie powoduje wytworzenia trwałej odporności. Leki brane profilaktycznie zapobiegają jej w blisko 100%.


Co można zrobić, aby uchronić się przed zachorowaniem?

Ważne jest unikanie (w miarę możliwości) spotkań z komarami, noszenie odpowiedniego ubrania utrudniającego komarom dostęp do naszej krwi - długie nogawki, rękawy, odpowiednie buty, stosowanie środków odstraszających, tzw. repelentów, a w pomieszczeniach moskitier w oknach i drzwiach oraz nad łóżkiem.

Przed wyjazdem na tereny, gdzie występuje malaria konieczne jest spotkanie z lekarzem medycyny podróży, który w zależności od miejsca naszego wyjazdu zleci odpowiedni lek. Zazwyczaj przyjmowanie leków rozpoczyna się przed wyjazdem. 

 

 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-06-07 17:55:41
Data modyfikacji: 2020-06-25 00:14:37
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.