szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Polskie pielęgniarki w książkach

Pielęgniarstwo zarówno światowe, jak i nasze rodzime ma bogatą historię tworzoną przez niezwykłe postacie szczególnie zasłużone dla rozwoju pielęgniarstwa. Współczesne pielęgniarstwo jest zupełnie innym pielęgniarstwem od tego, sprzed kilkudziesięciu lat, a jednak cały czas czerpiemy z pozostawionych nam zasobów. Na nursingu często zachęcamy do poznawania naszej zawodowej historii i historii pielęgniarek, które mają szczególne zasługi w rozwoju pielęgniarstwa, dziś przedstawiamy książki o polskich pielęgniarkach i oczywiście zachęcamy do ich przeczytania.


Anna Rydlówna (1884-1969) organizatorka szkolnictwa pielęgniarskiego, działaczka społeczna i niepodległościowa
Urszula Perkowska, Kraków 2010


Anna Rydlówna (30 X 1884 Kraków- 6 III 1969 Kraków) to chyba jedyna polska pielęgniarka uwieczniona w literaturze pięknej. Posłużyła za pierwowzór Haneczki w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.


W  roku 1909 związała się ze Stowarzyszeniem Panien Ekonomek św. Wincentego a Paulo. Panie ze stowarzyszenia zajmowały się niesieniem pomocy potrzebującym, min. opieką nad chorymi. Praca w stowarzyszeniu zaowocowała pomysłem założenia szkoły dla pielęgniarek, fundusze na szkołę pochodziły z darowizn i kwesty prowadzonej na ulicach Krakowa znanej jako „Dzień kwiatka” ponieważ każdy darczyńca dostawał od pan kwiatek.


Uważana za pierwszą polską szkołę pielęgniarską krakowska Szkoła Pielęgniarek Zawodowych Panien Ekonomek im. św Wincentego a'Paulo powstała w 1911 roku, działała z przerwą do 1920, wykształciło się w niej 41 pielęgniarek. Anna ukończyła szkołę jako jedna z pierwszych.
 

W hołdzie Hannie Chrzanowskiej
Hanna Paszko, Tadeusz Wadas, Kraków 2011


Hanna Chrzanowska (1902-1973) jest niezwykłą postacią polskiego pielęgniarstwa. Pielęgniarstwa uczyła się w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa, później doskonaliła wiedzę i umiejętności pielęgniarskie we Francji. Wykładała w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek w Krakowie, była redaktorem „Pielęgniarki Polskiej”.

 

W czasie II Wojny Światowej opiekowała się najbardziej potrzebującymi. Po wojnie kontynuowała pracę w szkolnictwie dla pielęgniarek, publikowała liczne prace. Również na emeryturze brała nadal czynny udział w życiu polskiego pielęgniarstwa, min. pracując w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystw Pielęgniarskiego.


Obie książki do nabycia za pośrednictwem Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych: http://www.moipip.org.pl/portal/lista/main/0_0_1


 

Źródło: www.moipip.org.pl
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-12-05 21:02:45
Data modyfikacji: 2020-07-08 09:20:25
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.