szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Polskie pielęgniarstwo przed II wojną światową

Do roku 1918 Polska nie istniała na mapach świata. Sytuacja polityczna kraju miała ogromny wpływ na wszystkie dziedziny życia na terenach Polski, również na sytuację pielęgniarstwa i opóźniony w stosunku do innych krajów na świecie rozwój.


Szkołą uznawaną za pierwszą na  terenach Polski jest Szkoła Pielęgniarek Zawodowych Panien Ekonomek imienia św. Wincentego a’Paulo. Powstała w 1911 roku w Krakowie głównie ze składek i darowizn społeczeństwa krakowskiego. Do powstania szkoły w dużym stopniu przyczyniły się członkinie Stowarzyszenia Panien Ekonomek, między innymi Maria Epstein, Anna Rydlówna, Maria Wiszniewska-Drzewiecka.


Na rozwój polskiego pielęgniarstwa ogromny wpływ miało odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Były to bardzo trudne czasy dla naszego kraju, na pozaborowych ziemiach panowała bieda, głód, choroby. Brakowało lekarzy i przeszkolonych pielęgniarek, brakowało też osób, które mogłyby przekazywać swoją wiedzę z zakresu pielęgnowania. Priorytetem okazało się szybkie przeszkolenie i przygotowanie do pracy fachowych pielęgniarek.


Powstają Wyższa Szkoła Pielęgniarek i Higienistek w Poznaniu (otwarcie 21 lipca 1921), Warszawska Szkoła Pielęgniarstwa  (29 października 1921), Szkoła Pielęgniarstwa przy Szpitalu Starozakonnych w Warszawie (1923), w sumie w okresie międzywojennym powstało 9 szkół.
 

W 1925 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Zawodowych, pierwsza  organizacja zawodowa, jej celem było wzmacnianie pozycji zawodowej pielęgniarek.          

3 kwietnia, dzień powstania Stowarzyszenia uznaje się za początek profesjonalizacji pielęgniarstwa w Polsce. Prezesem Stowarzyszenia została Maria Babicka-Zachertowa. Tego samego roku w sierpniu Towarzystwo zostało przyjęte do Międzynarodowej Rady Pielęgniarek.


1929 r. w lipcu wydano pierwszy numer magazynu dla pielęgniarek „Pielęgniarka Polska”, którego redaktorem została Hanna Chrzanowska.


Przełomowym rokiem dla pielęgniarstwa polskiego był rok 1935, kiedy uchwalona została pierwsza Ustawa o pielęgniarstwie określająca zasady kształcenia, nabywania uprawnień i wykonywania zawodu.


W 1938 roku zawodowo pracowało 6674 pielęgniarek, 1500 posiadało dyplom szkoły pielęgniarskiej, a na 10 000 mieszkańców przypadały 2 pielęgniarki.


Nadszedł rok 1939, a razem z nim druga wojna światowa, wiele szkół zlikwidowano, te, które zostały zajmowały się opieką nad żołnierzami i ludnością cywilną głównie poszkodowaną w związku z działaniami wojennymi. Niezwykłe postawy pielęgniarek na zawsze zapisały się w historii tego okresu, pielęgniarki były wszędzie tam, gdzie byli ranni i potrzebujący – na frontach, w powstaniu warszawskim. Wiele pielęgniarek było prześladowanych, wiele zginęło niosąc pomoc walczącym.
 

na podstawie Kalendarium Pielęgniarstwa Polskiego Jolanty Górajek-Jóźwik wydanego w 1998 r.

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-05-09 21:08:33
Data modyfikacji: 2019-06-16 04:33:26
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.