szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Praca pielęgniarki w Niemczech

Słowa kluczowe: praca za granicą, praca w Niemczech, pielęgniarstwo europejskie

 

Niemcy ze względu na swoje położenie są na pewno jednym z najczęściej wybieranych krajów emigracyjnych. Po 1.maja 2011 roku rynek niemiecki stał w pełni otwarty na polskich pracowników- szczególnie w branży medycznej, gdzie zapotrzebowanie na personel pielęgniarski i opiekuńczy stale rośnie.


Polska pielęgniarka z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego może bez trudu znaleźć interesujące oferty pracy zarówno w niemieckich szpitalach jak i domach opieki. Biały personel z Polski cieszy się uznaniem niemieckich pracodawców, którzy w niektórych przypadkach są w stanie zapewnić pracownikowi mieszkanie i dofinansować wyżywienie, często też wspierają rozwój zawodowy pracownika i jego dokształcanie się. Nie mniej warto jest skorzystać z pomocy polskiej agencji czy biura pośrednictwa pracy, które pomoże również w załatwieniu niezbędnych formalności takich ja uznanie dyplomu i służy radą w kwestiach również niezwiązanych z pracą- np relokacji. 

 

Niektóre agencje organizują także kursy języka niemieckiego pozwalające na szybkie opanowanie języka i kończące się uzyskaniem niezbędnego certyfikatu językowego na poziomie B2. Poziom ten według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego jest poziomem określającym bardzo dobrą znajomość języka pozwalającą na swobodną komunikację w tym języku. Dodatkowym nieformalnym wymogiem jest znajomość przynajmniej w podstawowym stopniu medycznego niemieckiego. Do pracy na bloku operacyjnym czy intensywnej terapii potrzebna jest już płynna znajomość języka, co jest najczęściej weryfikowane przez samego pracodawcę.
 

Największe szanse na szybkie znalezienie pracy mają pielęgniarki z wyższym wykształceniem (z tytułem licencjata lub magistra pielęgniarstwa). Osoby z wykształceniem wyższym uzyskanym przed 2004 rokiem muszą mieć w ciągu ostatnich 5 lat przepracowane 3 lata bez przerwy w zawodzie. Osoby z wykształceniem średnim lub pomaturalnym również mają szansę na pracę w Niemczech, ale muszą dodatkowo spełnić wymóg doświadczenia i ciągłości zawodowej tzn. w ciągu ostatnich 7 lat mieć min 5 lat przepracowanych bez przerwy w zawodzie. Jeśli ten wymóg nie jest spełniony niemożliwe okaże się uznanie dyplomu w Niemczech, a tym samym podjęcie pracy na stanowisku pielęgniarki. Wyjściem w takiej sytuacji jest uzupełnienie wykształcenia czyli studia pomostowe.


Poziom zarobków pielęgniarek pracujących w Polsce i w Niemczech- szczególnie tych we wschodnich landach, coraz bardziej wyrównuje się, ale wciąż różnice są znaczące- wykwalifikowana pielęgniarka z uznanym dyplomem może liczyć na pensje w wysokości 2000-2300 euro brutto mies. plus dodatki np za dyżury. Wiele pielęgniarek wyłącznie ze względów finansowych decyduje się na wyjazd do zachodnich sąsiadów, ale w wielu przypadkach motywacją są również warunki pracy- w Niemczech szpitale są znacznie lepiej wyposażone i polscy specjaliści branży medycznej mają znacznie lepszy dostęp do najnowszych technologii badań i innowacyjnych zabiegów. Praca w niemieckiej klinice stanowi więc znaczący wpis w zawodowym życiorysie.
 

Koszty życia w Niemczech są wyższe niż w Polsce - szczególnie czynsz. Koszt wynajęcia samodzielnej kawalerki, w zależności od miasta i Landu (województwa), to wydatek od 500 do 700 Euro miesięcznie. Natomiast ceny artykułów spożywczych w dyskontach i supermarketach tj. Aldi nie odbiegają bardzo od tych w Polsce.


Niemieccy pracodawcy chętnie zatrudniają polskie pielęgniarki, które cieszą się bardzo dobrą opinią za zachodnią granicą. Najistotniejszą przeszkodą w podjęciu pracy na stanowisku pielęgniarki jest jednak często zbyt słaba znajomość języka niemieckiego. Warto jest zainwestować w naukę języka, aby móc bez przeszkód uznać dyplom i podjąć pracę w Niemczech.

 

Joanna Żeleźnicka
Konsultant ds. Rekrutacji
Promedica24 Recruitment Sp. z o.o.
 

 

Źródło: Promedica24
Autor: Joanna Żeleżnicka
Data dodania: 2011-08-11 19:11:06
Data modyfikacji: 2020-07-01 21:11:33
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.