szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Religijna różnorodność

W niektórych narodowościach religia jest najważniejszym wyznacznikiem działania człowieka, ma również ogromny wpływ na postępowanie i decyzje dotyczące zdrowia, to zdecydowanie inaczej niż  w Polsce, dlatego osoby podejmujące pracę za granicą mogą przeżyć szok związany z rytuałami, zachowaniami i tak dużym wpływem religii na życie i pracę.


Muzułmanie- bardzo przestrzegają czasu modlitwy w ciągu dnia, lekarze- mają w pracy maty modlitewne, w określonych porach oddają się modlitwie- przy włączonym pejdżerze na wypadek nagłej sytuacji w szpitalu, pacjenci- zaraz po przyjęciu do szpitala (zanim zacznie się proces przyjmowania na oddział) pytają, z której strony jest Mekka, ponieważ muszą wiedzieć, w którą stronę się kierować w czasie modlitwy. Bardzo ważne jest zachowanie diety „halal” (nie dozwolone spożywanie wieprzowiny, krwi, rytualny ubój zwierząt) i zwyczajów związanych z postami, np. w okresie Ramadanu nie wolno jeść do zachodu słońca, choroba nie usprawiedliwia zmiany nawyków.


Religia żydowska- pacjenci, pracownicy tej religii obchodzą szabat- obchody zaczynają się w piątek wieczorem uroczystym posiłkiem, święto trwa od zmierzchu w piątek do zmierzchu w  sobotę. Spożywane są tradycyjne potrawy, przygotowywane ze szczególnym dbaniem o szczegóły związane z tradycjami, w tym czasie zabronione jest wykonywanie niektórych czynności, np. podróżowanie, co oznacza, że pacjenta może w te dni nikt nie odwiedzać...
Osoby wyznające judaizm spożywają pokarmy koszerne (mięso z rytualnego uboju, tylko niektóre gatunki, nie łączenie niektórych pokarmów, odpowiedni sposób przygotowania).


Po śmieci pacjenta w zależności od jego religii personel musi zachować odpowiednie zasady.


W przypadku pacjenta religii żydowskiej ciało musi zostać rytualnie obmyte przez członka gminy, ubrane w specjalną szatę i pochowane w ciągu 24 godzin. Personel szpitala powinien ograniczyć wykonywanie czynności do minimum, wykonać tylko konieczne czynności-zamknięcie oczu, podwiązanie żuchwy, ręce układa się wzdłuż ciała, nogi wyprostowane, usunięcie wkłuć, cewników itp. Zawsze należy zasięgnąć porady rodziny, ponieważ w zależności od odłamu religii zwyczaje mogą się nieco różnić. Sekcja zwłok jest dozwolona tylko wtedy, jeśli wymaga tego prawo, pobieranie organów do przeszczepu może być dozwolone, kremacja tylko na życzenie, ale w nie ortodoksyjnym odłamie.


Islam- w miarę możliwości łóżko chorego po śmierci powinno być ustawione głową w stronę Mekki, jeśli nie można przestawić łóżka to głowa chorego powinna być zwrócona w tę stronę. Muzułmanie mogą nie życzyć sobie, aby ich zmarli byli dotykani po śmierci przez osoby innej wiary lub płci, wszystkie czynności zostają wtedy wykonane przez członków rodziny, w razie gdy nie ma ich w chwili śmierci, dopuszczalne jest wykonanie koniecznych czynności w rękawiczkach, zamknięcie oczu, podwiązanie żuchwy, wyprostowanie ciała, głowa powinna być zwrócona w prawą stronę, a ciało przykryte czystym, białym prześcieradłem. Pogrzeb powinien nastąpić w ciągu 24 godzin, kremacja jest zakazana, sekcja zwłok może być wykonana tylko w przypadkach wymaganych przez prawo. Donacja organów raczej nie jest brana pod uwagę, ale Fatwa- religijny werdykt wydany przez Brytyjską Radę Prawa Muzułmańskiego (UK Muslim Law Council) zachęca muzułmanów żyjących w Wielkiej Brytanii do donacji.


 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-07-15 18:41:43
Data modyfikacji: 2020-07-08 01:27:07
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.