szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych powstał w 1991 r. na mocy Ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych. Jest samorządem zawodowym skupiającym najliczniejszą grupę zawodową, przynależność do niego jest obowiązkowa, a liczba członków zarejestrowanych w przybliżeniu wynosi 300 tysięcy (dane ze strony Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych).


Jednostkami organizacyjnymi samorządu jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz czterdzieści pięć okręgowych izb działających na określonym terenie, min. Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie itd..
 

Do naczelnych zadań samorządu należy czuwanie nad prawidłowością wykonywania zawodu, ustalenie zasad etyki i standardów zawodowych,  prowadzenie orzecznictwa zawodowego, wydawanie prawa wykonywania zawodu. Samorząd pielęgniarek i położnych reprezentuje szeroko pojęte interesy tych zawodów.

 

Wśród priorytetowych zadań samorządu bezpośrednio na rzecz pielęgniarek wymieniane są: wspieranie pielęgniarek w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, umożliwienie każdej pielęgniarce równego dostępu do różnych form kształcenia, ujednolicenie na terenie kraju form kształcenia, organizowanie szkoleń i kursów przez izby pielęgniarskie, wpieranie członków izb finansowe i merytoryczne.


Samorząd współpracuje z organizacjami naukowymi w kraju i zagranicą, opiniuje programy nauczania, uczestniczy w ustalaniu kierunku rozwoju pielęgniarstwa. Okręgowe izby pielęgniarskie prowadzą też rejestr organizatorów kształcenia podyplomowego  z terenu działania izby. Każda izba wydaje swój biuletyn oraz posiada stronę internetową, gdzie podaje najważniejsze bieżące  informacje, w tym odnośnie kształcenia, konferencji, szkoleń itp.
 

Źródło:  Ustawa o Samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych z 19 kwietnia 1991 roku. Nowa Ustawa o Samorządzie z 1 lipca 2011 wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku, z wyjątkiem art.93, który wejdzie w życie czternaście dni od ogłoszenia. Tekst Ustawy dostępny jest na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych: http://www.izbapiel.org.pl/index.php?id=47&n_id=2986
 

Źródło: Ustawa o Samorządzie z 19 kwietnia 1991 r.
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-09-01 16:52:17
Data modyfikacji: 2020-05-30 05:00:40
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.