szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych powstał na mocy ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych. Niewątpliwie jest to najliczniejsza korporacja zawodowa Rzeczypospolitej Polskiej, posiadająca ponad 300 tys. Członków. Jednostkami organizacyjnymi samorządu jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz 45 okręgowych izb powołanych uchwałą Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

 

Okręgowe izby posiadają autonomię i osobowość prawną. Organami samorządu są: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, Naczelna Komisja  Rewizyjna. Do najważniejszych zadań samorządu należy sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu, ustalanie zasad etyki zawodowej, ustalanie standardów zawodowych, prowadzenie orzecznictwa zawodowego, wydawanie prawa wykonywania zawodu.

 

Od momentu powstania samorządu w 1991 roku do chwili obecnej nastąpiło wiele zmian dotyczących naszych zawodów. Dokonała się transformacja kształcenia przed i podyplomowego. Dzięki niej pielęgniarki i położne są coraz lepiej wykształconymi profesjonalistami, a kształcenie zostało dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Odbywa się ono na poziomie wyższym zawodowym.

 

Zorganizowany został również system kształcenia podyplomowego. Samorząd zawodowy podejmuje decyzje i wydaje zezwolenia na indywidualną i grupową praktykę pielęgniarek i położnych, dzięki czemu sprawowany jest nadzór nad wykonywaniem zawodu a tym samym nad jakością świadczeń zdrowotnych. Wszystkie działania podejmowane przez samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiemu społeczeństwu, które korzysta z usług świadczonych przez pielęgniarki i położne.

 

 

Źródło: NIPIP
Autor: NIPIP
Data dodania: 2011-10-18 13:27:26
Data modyfikacji: 2020-03-21 18:49:45

Załączniki

Nazwa pliku Rozmiar
nipipplakat.pdf 1.99 MB
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.