szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Symbole pielęgniarstwa

Czepek

Noszenie czepka przez pielęgniarki ma długą historię, pierwsze czepki noszone były prawdopodobnie przez pielęgniarki już w roku 1876 w Stanach Zjednoczonych,  również w Polsce był noszony od początków szkolnictwa  (1911 Szkoła Pielęgniarek Zawodowych Panien Ekonomek).

 

Początkowo czepki zakrywały całą głowę, miały chronić włosy przed kurzem. Czepki miały najróżniejsze kształty, zdobione były falbankami, welonikami i zakładkami, z czasem wielkość czepka została zmniejszona i czepki noszone pod koniec XX wieku zakrywały już tylko czubek głowy. Czepek wykonany był z różnych materiałów, jak muślin, batyst, płótno, czy w ostatnich latach tworzywa sztuczne.


Uczennice szkół pielęgniarskich otrzymywały czepek na ceremonii czapkowania, później (w zależności od rodzaju i czasu trwania szkoły) dodawano do niego poziome lub pionowe paski- oznakę kolejnych stopni zawodowego wtajemniczenia.
W Polsce od roku 1990 nie ma nakazu noszenia czepków, również wiele szkół odeszło od ceremonii związanych z wręczaniem i kultywowaniem symboli zawodowych.


Mundur galowy
W roku 2009 Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie zaproponowało wzór ogólnopolskiego munduru galowego dla pielęgniarek i pielęgniarzy. Elementem munduru jest czepek z czarnym paskiem dla pielęgniarki lub czerwonym dla położnej.


Wzór munduru damskiego: garsonka popielata - spódnica prosta sięgająca 2 cm poniżej kolana, marynarka prosta z długim rękawem, trzema kieszeniami, lekko dopasowana, rajstopy beżowe, obuwie czarne, stabilne, obcas do 5 cm, granatowa peleryna 2 cm dłuższa od spódnicy, białe rękawiczki.


Wzór munduru męskiego: garnitur w kolorze popielatym, biała koszula, granatowy krawat, czarne buty, białe rękawiczki, peleryna granatowa do połowy łydki.
 

Lampka oliwna, Lampka Florencji Nightingale
Florencja Nightingale w czasie wojny krymskiej doglądała pacjentów szpitala w nocy robiąc obchody z lampką oliwną w dłoniach. Lampka tego rodzaju to małe naczynie gliniane lub metalowe, wykończone dziubkiem na knot z jednej strony, z drugiej uszkiem do trzymania. Lampka jest kojarzona z pierwszą pielęgniarką, często pojawia się jako symbol pielęgniarstwa. 


 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-05-06 20:59:00
Data modyfikacji: 2020-07-08 06:30:03
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.